Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Beklentisi 9 Yılın En Yükseğine Tırmandı

İngiltere Merkez tarafından yapılan son anket, ülkede enflasyonun yükselmeye devam edeceğine işaret ediyor.
İngiltere’de Enflasyon Beklentisi 9 Yılın En Yükseğine Tırmandı
HABER GİRİŞ

Enflasyon küresel ekonominin başlıca sorunu haline gelirken, yapılan anketler oranların yüksek kalmaya devam edeceğini düşündürüyor. Son olarak İngiltere Merkez Bankası (BOE) tarafından 3 ayda bir yapılan yeni bir anket paylaşıldı.

Buna göre İngiltere’de önümüzdeki bir ila iki yıllık enflasyon beklentileri 9 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Merkez bankacıları, insanların ve işletmelerin ücret pazarlıklarını ve fiyatlama stratejilerini etkileyerek hedefin üzerinde enflasyon beklediğine dair işaretler için enflasyon beklentileri anketlerini yakından izliyor.

Son anket, halkın önümüzdeki bir ila iki yıllık enflasyon beklentisinin Ağustos’taki yüzde 3,2’ye kıyasla Kasım’da yüzde 3,4’e yükseldiğini gösteriyor. Bu Kasım 2013’ten bu yana en yüksek anket derecesi oldu.

İngiliz tüketici fiyat enflasyonu, Ekim ayında BoE’nin yüzde 2’lik hedefini beşe katladı ve yüzde 11.1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. BoE’nin enflasyonu kontrol etme konusunda yaptığı işle ilgili net kamu memnuniyeti, 1999’dan bu yana en düşük seviyesi olan -12’ye geriledi.

Beş yıllık dönemde enflasyon beklentileri Kasım’da yüzde 3,1’den %3,3’e yükseldi. Önümüzdeki yıl için enflasyon beklentileri, Ağustos’taki rekor seviye olan yüzde 4,9’dan yüzde ,8’e geriledi. Eylül ayında, İngiltere hükümeti hanehalkı enerji faturalarında gelecekteki artışları sınırlamak için önlemler açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Anket, BoE’nin oranları 75 baz puan artırarak yüzde 3’e çıkarmasından hemen sonra gerçekleşti. Bankanın gelecek hafta yapılacak toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan daha puan daha artırarak yüzde 3,5 seviyesine çıkarması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.