Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Borç GSYİH’nin Yüzde 100’üne Yaklaştı

Eylül’de 29 yılın ikinci en yüksek borçlanmasını açıklayan İngiltere’nin kamu borcu Ekim’de ne kadar oldu? Beklenen veriler haberde;
İngiltere’de Borç GSYİH’nin Yüzde 100’üne Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Ülkenin Maliye Bakanı Hunt’un resesyonda olduğunu kabul ettiği İngiltere ekonomisi, Ekim ayına ilişkin borçlanma verilerini açıkladı. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre kamu sektörü bankaları hariç kamu sektörü net borçlanması 13,5 milyar sterlin oldu.

Bu, Ekim 2021’e kıyasla 4,4 milyar sterlin fazla olurken aylık kayıtların başladığı 1993’ten bu yana Ekim ayındaki en yüksek dördüncü borçlanmayı işaretledi.

Yine de 22 milyar sterline yükseliş yönündeki tahminlerin altında gerçekleşti.

ONS raporu Ekim 2022 için ilk tahminlerin, kamu sektörünün vergi ve diğer gelirlerde aldığından fazlasını harcadığını ve bunun 13,5 milyar sterlin borçlanma gerektirdiğini gösterdi.

İngiltere Borç 1960 Sonrası Zirvede
Kaynak: ONS

Kamu sektörü bankaları hariç kamu sektörü net borcu, Ekim 2022’nin sonunda 2.459,9 milyar sterline veya gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yaklaşık yüzde 97,5’ine ulaştı. Böylelikle en son 1960’larda gördüğü seviyeyi kaydetti.

GCM Yatırım Banner

13,5 milyar sterlin olan borçlanmada, toplam harcama 91,2 milyar sterlin olurken bunun 76,8 milyar sterlini günlük harcamalarda gerçekleşti.

Ekim ayı Hazine’den İngiltere Merkez Bankası Varlık Satın Alma Fonu’na ilk tazminat ödemesini ve hane halkları ile yerel enerji tedarikçilerine hükümetin enerji destek programları kapsamındaki ilk ödemelerini yansıttığı için önem taşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.