Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere/Wallace: Putin 70 Yıl Önceki Faşizmi Yansıtıyor

Rus lider bugün Zafer Günü konuşmasında Ukrayna işgalini savunurken İngiltere Savunma Bakanı, Putin’i ve generallerini 2. Dünya Savaşı faşizmiyle suçladı...
İngiltere/Wallace: Putin 70 Yıl Önceki Faşizmi Yansıtıyor
HABER GİRİŞ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Zafer Günü kutlamalarında Rusya’nın ve Putin’in Ukrayna işgalinde 2. Dünya Savaşı faşizmini yansıttığını söyledi. Wallace’ın açıklamaları, Putin’in Kızıl Meydan’daki açıklamaları dünya basınında yer ederken ve Rusya takvimindeki en önemli etkinlik olan Zafer Günü kutlamalarını yaparken geldi.

Rusya, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sını yenilgiye uğrattığını gösteren bir askeri geçit töreni düzenlerken Wallace, Rus generallerini atalarının gururlu tarihlerini gasp etmekle suçladı.

Generallerin savaş suçları davalarıyla yüzleşmesi gerektiğini söyleyen Wallace, Ulusal Ordu Müzesi’nde yaptığı konuşmada Putin’i ve destekçilerini eleştiri yağmuruna tuttu.

“Putin, yakın çevresi ve generalleri, 70 yıl önceki faşizm ve tiranlığın aynası, geçen yüzyılın totaliter rejimlerinin hatalarını tekrarlıyor.” dedi. Bakımlı tören üniformaları ve madalyaları içinde şaşaalı görünen Rus generallerinin, Putin’e tamamen suç ortağı olmalarının saçmalığının altını çizdi.

Rus ordusunun eylemlerinin ülkenin İkinci Dünya Savaşı savaşçılarını onursuzlaştırdığını belirten Ben Wallace, sivillere yönelik saldırılara, kadın ve çocukların hedef alınmasına ve cinsel şiddet vakalarına dikkat çekti.

Tüm profesyonel askerlerin Rus ordusunun davranışından dehşete düşmesi gerektiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Vladimir Putin’i Rusya’nın geçmişini ve geleceğini parçalamakla suçlayan Wallace, Rus lider bugün Ukrayna’yı işgalini haklı çıkarmaya çalıştı. NATO ve ABD’yi Rusya’nın güvenliğini tehdit ettiğini belirterek Ukrayna operasyonun gerekli, doğru ve zamanında olduğunu savundu.

Sovyetlerin 1945’te Nazilere karşı kazandığı zaferin yıldönümünü kutlayan Zafer Günü’nde Putin; “dünyada cellatlara, cezalandırıcılara ve Nazilere yer yok” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.