Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Tartışmalı Rosebank Petrol ve Gaz Sahası Projesini Onayladı

İngiltere hükümeti bir süredir tartışılan Rosebank petrol ve gaz sahası geliştirme projesini onayladı. Detaylar geliyor…
İngiltere Tartışmalı Rosebank Petrol ve Gaz Sahası Projesini Onayladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiliz düzenleyiciler, Norveç’in enerji devi Equinor’a açık deniz sahası Rosebank projesinin geliştirilmesi için onay verdi. İngiltere hükümeti, operatör Equinor ve İngiliz enerji şirketi Ithaca Energy’ye kredi verdiğini söyledi

Ithaca Energy hisseleri, duyurunun ardından Londra saatiyle sabah 9′da yüzde 7 oranında değer kazanırken, Equinor hisseleri yaklaşık yüzde 1 oranında yükseldi. Rosebank, Birleşik Krallık’taki en büyük kullanılmayan alan olarak duruyor

Equinor, projenin iki aşamada sürdürüleceğini ve 8,1 milyar sterlin doğrudan yatırım yaratacağını tahmin ettiğini söyledi. Şirket, sahanın başlangıç ​​aşamasının 2026-27 yılları arasında gerçekleşmesini bekliyor ve Rosebank’ın iki aşaması için kurtarılabilir kaynaklarının 300 milyon varilin üzerinde petrol olduğunu tahmin ediyor.

Birleşik Krallık Enerji Güvenliği ve Net Sıfır Sekreteri Claire Coutinho, “Dünyanın önde gelen yenilenebilir enerjisine yatırım yapıyoruz ancak bağımsız İklim Değişikliği Komitesi’nin de kabul ettiği gibi, net sıfıra giden yolda bu karışımın bir parçası olarak petrol ve gaza ihtiyacımız olacak Bu nedenle Kuzey’den gelen kendi kaynaklarımızı kullanmak mantıklı olacak” açıklamasında bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, “Yenilenebilir enerji ve nükleer enerjiye hız veriyoruz, ancak önümüzdeki onyıllarda hala petrol ve gaza ihtiyacımız olacak. O yüzden ihtiyacımız olanın daha fazlasını Britanya sularından alalım.” değerlendirmesini yaptı.

GCM Yatırım Banner

Rosebank projesi, çevresel etkilerine ilişkin sorular nedeniyle sürekli gecikmelerle ve yoğun kamuoyu tepkisi ile karşı karşıya kaldı.

Geliştirme onayı, İngiltere’nin 2050 yılına kadar ekonominin tüm ulusal sektörlerini karbondan arındırma hedefine rağmen, Kuzey Denizi’nde yüzlerce yeni petrol ve gaz lisansı verme planlarını Temmuz ayında onaylamasını takip ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.