Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin İki Ana Partisi Arasındaki Brexit Görüşmeleri Çöktü, Sterlin Düştü

İngiltere'nin Muhafazakar Partisi ile İşçi Partisi arasındaki görüşmeler bir anlaşma olmadan sonlanırken, sterlin düşüyor.
İngiltere’nin İki Ana Partisi Arasındaki Brexit Görüşmeleri Çöktü, Sterlin Düştü
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin en büyük iki siyasi partisinin Brexit anlaşması için yaptığı görüşmeler sona erdi. Görüşmelerden bir anlaşma çıkmazken, sterlin düşüşe geçti. İktidardaki Muhafazakar Partisi’nden en üst düzey milletvekilleri ile ana muhalefet İşçi Partisi arasındaki görüşmeler, altı haftadır devam ediyordu.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Başbakan Theresa May’e görüşmelerin son aşamaya geldiğini ve Brexit önerisine karşı çıkacağını yazdı.

Corbyn May'e Karşı ÇıkacakCorbyn, görüşmelerin gidebileceği kadar uzağa gittiğini söylerken, May’in arkasındaki destek eksikliğinin ve yakında başbakan olarak değiştirme ihtimalinin görüşmeleri baltalandığını da sözlerine ekledi. Corbyn, “Hükümetinizin artan zayıflığı ve dengesizliği, aramızda kararlaştırılan her şeyi güvence altına almak için güven olmayacağı anlamına geliyor,” dedi. İşçi Partisi 30 Nisan’da karar için toplanmıştı.

Taraflar arasında bir anlaşmaya yönelik kuşkularla birlikte sterlin, bu yüzyılın en uzun süreli kaybını gösterdi. Aynı zamanda Euro’ya karşı (EUR/GBP) dokuz ayın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. Dolar karşısında (GBP/USD) ise dört ayın en düşük seviyesini kaydederek 1,2751 dolara kadar geriledi.

Şimdi hükümetin İşçi Partisi ile bir anlaşma yerine parlamentoya gösterge oyu olarak bilinen çeşitli seçenekler koyması bekleniyor.

Hükümet Başka Seçeneklere BakacakParlamentonun alt meclisindeki milletvekilleri, Brexit’te böyle bir dizi oy kullandı ve herhangi bir sonuç için çoğunluk tercihi sağlanamadı. ITV’nin siyasi editörüne göre; bir belge Başbakan Theresa May’in AB’nin milletvekili seçimlerinden önce bu gösterge oylarını gelecek hafta alacağını gösteriyor.

Hükümetin oylamaya koymak istediği hareketlerden biri, üyelerden herhangi bir anlaşmanın ikinci bir Brexit referandumuna tabi olmaması gerektiğine karar vermeleri olacak. BBC Radyosu’nda konuşan Brexit sürecini araştırmak üzere tasarlanan bir parti içi komite başkanı, müzakerelerin başarısız olmasının ikinci bir oylamanın daha muhtemel olacağı anlamına geldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Hilary Benn, ellerinde iki seçenek olduğunu söylerken, ya parlamentonun anlaşmayı kabul edeceğini ya da referanduma gidileceğini belirtti.

Hilary Benn İki Seçenek YorumuBenn, “Elimizdeki Brexit krizinin sadece iki yolu var: Ya parlamento bir anlaşmayı kabul eder ya da İngiliz halkına geri döner ve seçim yapmalarını isteriz. Bu, parlamentoda henüz çoğunluk olmamasına rağmen onaylayıcı bir referandum olasılığını daha da yakınlaştırıyor,” dedi.

May’in İşçi Partisi ile anlaşmaya varma girişimleri, kendi partisindeki istifa tarihini açıklamasını talep eden milletvekilleri için son destek olarak görünüyordu. May Perşembe günü, kendi partisinden milletvekillerinin güçlü komitesiyle bir araya geldi ve en geç 30 Haziran’a kadar yola çıkması gerektiğini bildiren raporlar verdi.

Avrupa Parlamentosu’ndaki İngiliz üyelerin sandalyelerini almaktan kaçınmak için bu tarihten önce bir anlaşma yapılması gerekiyor.

Parlamento Seçimlerinden Kaçınma SeçenekleriŞu ana kadar milletvekillerinin çoğunluğunun anlaşmasını geri alması için üç girişim de başarısız oldu. Çok sayıda Muhafazakar aday, bir sonraki İngiltere lideri olma yarışında ancak tahminciler, eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ı favori olarak görüyorlar. Johnson’ın adaylığı ise dün doğrulandı.

Brexit’in destekçilerinden olan Johnson, May’in bir anlaşmaya varma girişimlerini büyük ölçüde eleştirdi ve İngiltere’nin alım satım bloğundan ayrılmasından korkacak hiçbir şeyin olmadığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın