Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Kripto için Düzenleme Çağrısı Yaptı

İngiltere Merkez Bankası Finansal Politika Komitesi, kriptoda artan düzenleme ihtiyacına dikkat çekti.
İngiltere Merkez Bankası Kripto için Düzenleme Çağrısı Yaptı
HABER GİRİŞ

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi İngiltere’de düzenleyiciler, kripto varlıklar için yasal çerçeve belirlemeye çalışıyor. İngiltere Merkez Bankası’nın Finansal Politika Komisitesi tarafından, kriptodaki risklere karşı, piyasanın düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Piyasanın son günlerdeki düşüşüne atıfta bulunan komite, kripto paraların henüz finansal sistem için bir tehdit oluşturmadığını, ancak gelecekte ana akım finansa daha fazla entegre olduklarında riskin artabileceği uyarısında bulundu.

İlgili komite, merkez bankasının finansal istikrarı sağlamasında rol oynuyor. Terra ekosisteminde yaşanan çöküş, Celcius Network ve Babel Finance üzerinde çekimlerin dondurulması, düzenleyicilerin bu alana daha fazla odaklanmasını sağlıyor. Kripto para piyasasında geçen yılın Kasım ayından bu yana 2 trilyon dolardan fazla para çıktı.

Banka, üç aylık Finansal İstikrar Raporunda, kripto varlık piyasaları ve faaliyetlerindeki gelişmeleri ele almak için geliştirilmiş düzenlemelere duyulan ihtiyacın altını çizdi. Hazine, İngiltere Merkez Bankası’nın stablecoin’leri özel bir düzenleme kapsamına almayı düşündüğünü açıkladı.

İngiltere’deki düzenleme çalışmaları merkez bankasının çalışmaları ile sınırlı değil. Hükümet, merkeziyetsiz finans (DeFi) üzerindeki varlıkları vergilendirmek adına şirketlerden ve profesyonellerden öneri talep etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.