Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Korkutucu Tahminlerini Açıkladı!

Sıkılaşmayı sürdüren İngiltere Merkez Bankası, ekonominin uzun süreli bir resesyona girdiği konusunda uyardı. Enflasyon ise yakın vadede düşmeyecek...
İngiltere Merkez Bankası Korkutucu Tahminlerini Açıkladı!
HABER GİRİŞ

FED’in ardından beklenen İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz kararı, bugün açıklandı. BOE, beklentilere paralel 75 baz puanlık artırım yaparak politika faizini 33 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Yaşam maliyeti krizinin derinleştiği ülkede sıkılaşmayla birlikte resesyon korkuları da arttı. Zaten banka, bugün yayımlanan açıklamada İngiltere’nin kayıtların başlamasından bu yana en uzun durgunlukla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Ayrıca öngörülen ekonomik gerilemenin 2024’e kadar uzayacağı tahmin edildi.

BOE, tahminlerde kullanılan ve gelecek yıl yüzde 5,25 civarında zirve yapan politika faizi yolunda kalırsa, bu GSYİH’yi yüzde 3 düşürecek ve nihayetinde enflasyonu sıfıra itecek.

BOE Tahmin
Kaynak: BOE

İngiltere ekonomisinin görünümünü çok zorlu olarak nitelendiren BOE, ülkenin iki yıllık çöküşü sırasında işsizliğin muhtemelen ikiye katlanarak yüzde 6,5’e çıkacağını öngördü. Eylül’de yüzde 10,1 ile rekor tazeleyen enflasyonun yakın vadede yüzde 10’un üzerinde kalacağını da bildirdi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası tahminlerine göre enflasyon, ancak 2023’ün ortalarından itibaren düşmeye başlayacak. 2024 ve 2025’te ise BOE’nin hedefi olan yüzde 2’nin altına gerileyecek. Ekonomik büyüme cephesinde de kısa vadede iyimser gelişmeler yaşanmayacak.

Tahminlere göre İngiltere gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi, 2022’nin ikinci yarısında, yaklaşık yüzde 0,75 oranında düşecek. Bu, reel gelirler üzerindeki baskıyı yansıtacak.

Yüksek enerji fiyatları ve maddi olarak sıkılaşan mali koşullar harcamaları baskı altına aldığından, GSYİH, 2023 ve 2024’ün ilk yarısında düşmeye devam edecek. İkinci çeyrekteki yüzde 0,2’lik büyümenin ardından ekonomi, üçüncü çeyrekte yüzde 0,5 ve dördüncü çeyrekte yüzde 0,3 düşecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.