Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere ile İsviçre Ticaret Anlaşması için Müzakerelere Başlıyor

Birleşik Krallık, ticaret hacmini artırma kapsamında İsviçre ile yeni bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlayacak. Detaylar haberde;
İngiltere ile İsviçre Ticaret Anlaşması için Müzakerelere Başlıyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nden 2020 yılında ayrılan İngiltere, bölgedeki bağlarını güçlendirmek için bir takım çalışmalar yürütmüş ve Mart’ta Kapsamlı ve Aşamalı Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması’na (CPTPP) katıldığını duyurmuştu.

Brexit’ten bu yana en büyük ticaret anlaşması olarak kabul edilen CPTPP Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Japonya, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Peru, Singapur ve Vietnam olmak üzere 11 ülkeyi kapsıyor.

Ticaret hacmini artırmak kapsamında İngiltere’nin çalışmaları sonuncunda bugün İsviçre ile yeni bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelerin başlayacağı bildirildi.

İngiliz hükümeti tarafından yapılan açıklamasına göre Birleşik Krallık’ın Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch bugün müzakerelerin başlatılması için İsviçre’ye gidiyor.

İngiltere ve İsviçre Arasındaki Ticaret Hacmi Artacak

Müzakerelerin ardından İngiltere’nin 53 milyar sterlinle 10’uncu büyük ticaret partneri olan İsviçre ile ticaret hacmini artırmak için güncellenmiş ve modern bir serbest ticaret anlaşması hedefinde olduğu paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Ajansı (AA) haberinde iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak için finans piyasaları, hizmet sektörünü, gelişen teknolojileri, veri inovasyonunu ve dijital ticareti öne çıkaracağını iletti.

İsviçre’nin ithalat talebinin 2050’ye kadar yüzde 78 artması bekleniyor. Yeni serbest anlaşmasıyla Birleşik Krallık’ın İsviçre’ye ihracat yapan işletmelerin vergilerini yıllık 7,4 milyon sterlin azaltacağı ve anlaşmanın 14 bin işletmeye katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Bugün başlayacak olan iki ülke arasındaki müzakereleri değerlendiren Badenoch, İngiltere’nin hizmet sektörü ihracatının geçen yıl 397 milyar sterlinle rekor seviyeye ulaştığına işaret etti.

İki ülke arasındaki yeni anlaşmaya dikkat çeken Badenoch, hizmet sektörü ihracatı başta olmak üzere diğer alanlarda da ticaret hacminin artacağını savundu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.