Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Enflasyonu Eylül’de Düşüş Eğilimini Sürdürdü

İngiltere’de açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamları, yüksek faiz ortamında sabit kaldı. Ayrıntılar geliyor…
İngiltere Enflasyonu Eylül’de Düşüş Eğilimini Sürdürdü

İngiltere’de enflasyon Eylül ayında yüzde 6,7 ile beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti ve önceki aya göre değişmedi. Aylık bazda manşet tüketici fiyatları endeksi beklentilere paralel olarak yüzde 0,5 arttı. Ekonomistler yıllık oranın yüzde 6,6, aylık artışın ise yüzde 0,5 olacağını tahmin ediyordu.

Ulusal İstatistik Ofisi, düşüşe en büyük katkının, fiyatları Eylül 2021′den bu yana ilk kez aylık bazda düşen gıda ve alkolsüz içeceklerden geldiğini söyledi. Artan yakıt fiyatları manşet oranına en büyük yukarı yönlü katkıyı yaptı.

Değişken gıda, enerji, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE, Ağustos’taki yüzde 6,2′den düşüşle yıllık bazda yüzde 6,1 olarak gerçekleşti. Ağustos ayında İngiltere tüketici fiyat endeksi beklentilerin altında yüzde 6,7′ye düşerek şaşırttı ve bu da İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) art arda 14 faiz artırımına son vermesine yol açtı.

Banka, enflasyonu dizginlemek amacıyla Aralık 2021′den bu yana istikrarlı bir şekilde faiz oranlarını artırıyor ve ana politika faizini Ağustos ayında yüzde 0,1′den 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25′e çıkardı.

Piyasa, Boe’nin 2 Kasım’daki toplantısında faiz oranlarını tekrar sabit tutma ihtimalini yüzde 77 civarında fiyatlıyor. Quilter Investors baş yatırım yetkilisi Marcus Brookes, İngiltere’nin İngiltere Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik enflasyon hedefine doğru “yavaş ve istikrarlı” dönüş yolunun yakın zamanda hızlanacağının beklenmediğini söyledi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Ücretler şu anda fiyatlardan daha hızlı artıyor olsa da Brookes, Banka’nın önceki para politikası sıkılaştırmasının hane halkları için yarattığı acının henüz gerçekten hissedilmediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu