Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi İyi Durumda! Kasvetli Raporlar Yanıltıyor

Geçen yıldan bu yana artan yaşam maliyeti kriziyle gündeme gelen İngiltere ekonomisi, kasvetli rakamların gösterdiğinden çok daha iyi durumda.
İngiltere Ekonomisi İyi Durumda! Kasvetli Raporlar Yanıltıyor
HABER GİRİŞ

Fon yöneticisine ait olan bu görüş, üzerinde güneş batmayan ülke için iyimser görünümüyle dikkat çekiyor. Bu ay yayımlanan veriler, ekonominin 2022’nin son çeyreğinde teknik resesyondan ucu ucuna kurtulduğunu gösterdi. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası, ekonominin 2023’ün ilk çeyreğinde beş çeyrek sürecek sığ bir durgunluğa gireceğini tahmin etti.

Fakat İngiliz varlık yöneticisi Schroders’in kıdemli yöneticilerinden olan Andy Brough, çok daha parlak bir tabloya işaret ediyor.

Fon yöneticisi Brough, Çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte Birleşik Krallık’ın şimdiye kadar geniş çapta beklenen bir durgunluktan kaçındığını ve iş dünyasından gelen işaretlerin, ekonominin korkulandan daha iyi durumda olabileceğini gösterdiğini savundu.

Kasvetli verilere meydan okuyarak şöyle konuştu:

“Tüketiciler hala harcama yapıyor. Her sayı piyasa için bir sürpriz, değil mi? Caddelerde bir aşağı bir yukarı yürüyorum ya da işe bisikletle gidiyorum ve dışarıda hala bir sürü insan var. İnsanlar ev alıyor, araba alıyor, hala alışveriş yapıyor.”

GCM Yatırım Banner

“Dünyanın yedi harikası var ve dünyanın sekizinci harikası gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) nasıl hesaplandığıdır” diyen Brough, Aralık ayındaki yüzde 0,5’lik GSYİH daralmasının ölçeğine şaşırdığını belirtti. Aynı zamanda şirketlerin güçlü kazanç raporlarını, ekonominin çok daha iyi durumda olduğunu gösterdiğini ekledi.

Fon yöneticisinin iyimser yorumlarına karşın gelen veriler karmaşık gelerek şaşırtmaya devam ediyor. Örneğin İngiltere’de yılın ilk enflasyon verileri, yüzde 10,3’e düşüş beklentilerinden daha iyi yüzde 10,1 olarak gerçekleşti. Düşüş serisini üçüncü ayına taşıyan enflasyon, yine de çift hanede kaldı.

Bu hafta açıklanan bütçe verileri ise İngiltere’nin Ocak’ta 5,4 milyar sterlin fazla verdiğini gösterdi. Rakam, önümüzdeki ay bütçe sunumu vermeye hazırlanan Maliye Bakanı Jeremy Hunt’a biraz daha alan kazandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.