Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Bütçesi Ocak Ayında 5,4 Milyar Sterlin Fazla Verdi

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından Ocak ayı bütçe verileri açıklandı. Raporda bütçenin fazla verdiği görüldü.
İngiltere Bütçesi Ocak Ayında 5,4 Milyar Sterlin Fazla Verdi
HABER GİRİŞ

İngiltere hükümeti, güçlü gelir vergisi gelirleri sayesinde Ocak ayında beklenmedik bir bütçe fazlası vererek, önümüzdeki ay bütçe beyannamesi vermeye hazırlanan maliye bakanı Jeremy Hunt’a biraz daha hareket alanı sağladı. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) İngiltere bütçesinin geçen ay 5,42 milyar sterlin fazla verdiğini bildirdi.

Ekonomistler arasında yapılan bir anket, kamu bankaları hariç net borçlanmanın 7,9 milyar sterlin olduğuna işaret etmişti. ONS açıklamasında, ülkede ocak ayı itibarıyla toplanan vergi hacminin 1999 yılının Nisan ayından bu yana aylık bazda görülen en yüksek seviyeye ulaştığına yer verildi.

Açıklamada, geçen yılın Nisan ayından bu yılın Ocak ayına kadarki sürede toplam kamu borcunun ise 116,9 milyar sterlin seviyesinde olduğu belirtildi. Ülkede son verilere göre toplam kamu borcunun bu yılın Ocak ayında 2 trilyon 492 milyar seviyesine çıktığı bunun da ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na (GSYH) denk geldiği kaydedildi.

Capital Economics danışmanlık şirketinde Birleşik Krallık baş ekonomist yardımcısı Ruth Gregory, “Bu, Şansölye’nin yakın vadeli vergi indirimlerini ve harcama artışlarını finanse etmek için bütçede biraz kıpırdanma alanına sahip olacağını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet ayrıca, bir endüstriyel eylem dalgası başlatan kamu hizmetlerinde çalışan işçilerin maaş zammı talepleriyle mücadele ediyor. Hunt yaptığı açıklamada, “Borcu azaltmak bazı zor seçimler gerektirecek, ancak kamu hizmetlerimizi koruyabilmemiz için borç faizine harcanan miktarı azaltmak çok önemli” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyona göre düzeltilmemiş rakamlar, endeks bağlantılı devlet tahvillerine ödenecek 6,7 milyar sterlinlik faizi gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.