Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Başbakanı Sunak: Yaptırımlar Rusya’ya Bedel Ödetecek

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, G7 zirvesinde, Rusya'ya yönelik yaptırım kararlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
İngiltere Başbakanı Sunak: Yaptırımlar Rusya’ya Bedel Ödetecek
HABER GİRİŞ

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 zirvesinde BBC’ye açıklamalarda bulundu. Sunak, İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlara öncülük ettiğini, diğer ülkelerin de aynı şeyi yapmasını umduğunu söyledi.

İngiltere’ye Rus elmas ithalatı hükümet tarafından yasaklanacak kalemler arasında yer alıyor. Rus elmas endüstrisi 2021’de ihracatta 4 milyar dolar değerindeydi. Rusya menşeli bakır, alüminyum ve nikel ithalatı da bu yıl içinde uygulamaya konulacak yasayla engellenecek. Sunak, demokrasiye, özgürlüğe ve hukukun üstünlüğüne inandıklarını, bunları savunacaklarını ifade etti.

Sunak’ın açıklamaları G7 zirvesinde Rusya’ya yönelik daha fazla yaptırım kararı alınmasının ardından geldi. İngiltere Başbakanı sözlerinin devamında, “Ortak ülkelerimizin bunu daha önce yaptığımız gibi takip edeceklerinden umutlu ve eminim. Bu, yaptırımları daha etkili hale getirecek ve Rusya’nın yasa dışı faaliyetleri için bir bedel ödemesini sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

İngiltere hükümeti, mevcut yaptırımların etkisini aktif olarak baltalayan kişiler de dahil olmak üzere Başkan Vladimir Putin ile bağlantılı 86 kişi ve şirketi daha hedef almayı planlıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından bu yana Birleşik Krallık, yaptırım rejimi kapsamında 1.500’den fazla kişi ve kuruluşu hedef aldı. Bu kapsamda 18 milyar sterlinden fazla varlık donduruldu.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl İngiltere, ABD, Kanada ve Japonya, ülkenin Ukrayna’daki savaşı finanse etme kabiliyetini azaltmak amacıyla Rus altınının ithalatını yasakladı. İngiltere’nin haricinde ABD ve Avrupa Birliği de, Rusya’ya yönelik benzer yaptırımların duyurusunu yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden geçen yıl Rus elmaslarını, deniz ürünlerini ve votkayı yasaklama planlarını açıkladı. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, AB’nin Moskova’yı daha fazla izole etmek için Rus elmas ticaretini de kısıtlamak istediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.