Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G7 Zirvesi’nde Rusya’ya Daha Fazla Yaptırım Sözü

Bugün başlayıp Pazar günü sona erecek olan G7 Liderler Zirvesi’nde Rusya’ya yönelik yaptırımların artırılacağı bildirildi.
G7 Zirvesi’nde Rusya’ya Daha Fazla Yaptırım Sözü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya’nın dönem başkanlığında, Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi 2023 başladı. Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun ev sahipliğinde yapılan, ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada ve İtalya liderlerinin katıldığı 3 günlük zirveden gelecek haberler tüm dünya tarafından yakından izlenecek.

Yedi ülkenin liderleri bir yıldan fazla süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşına dair de birtakım kararlara vardı. 2022 yılının Şubat ayında Ukrayna topraklarında işgale başlayan Rusya, Batılı ülkeler tarafından sayısız ekonomik yaptırımla karşı karşıya kaldı.

Yaptırımlar Rusya’yı yıldırmazken, Başkan Vladimir Putin hedeflerine ulaşıncaya kadar geri adım atmayacaklarını birçok kez dile getirdi.

G7 Zirvesi’nde liderler, Rusya’ya baskı yapmak için bir dizi ek önlem alma taahhüdünde bulundu. Rusya’ya yürüttüğü savaşın maliyetlerini artırmak için daha fazla yaptırım uygulanacağı söylenen zirvede, “Rusya’yı savaş makinesini destekleyen G-7 teknolojisi, endüstriyel ekipman ve hizmetlerden mahrum bırakacağız.” ifadesine yer verildi.

Yeni Yaptırımlar Öncekilerin Devamı Olacak

Yeni açıklanan yaptırımların daha önce belirlenenlerin üzerine inşa edileceği, Rusya’ya yönelik tüm ihracat kalemleri, endüstri, makine, alet ve diğer teknolojileri olmak üzere tüm alanlarda kısıtlamaların genişletileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası toplumla birlikte, Ukrayna’nın 2023 ve 2024′ün başı için ihtiyaç duyduğu bütçe desteğine sahip olmasının sağlandığı, Ukrayna’nın yeniden inşası için askeri ve insani olmak üzere her türlü desteğin sağlandığı söylendi.

Bu arada bu açıklamalar, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin zirveye katılmak üzere Japonya’ya geleceğinin öğrenilmesinden hemen sonra yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.