Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Başbakanı Mali Beklentiler Konusunda İyimser

İngiltere Başbakanı Johnson ekonomiye dair iyimser konuşurken, Ukrayna savaşı hakkında da değerlendirmede bulundu.
İngiltere Başbakanı Mali Beklentiler Konusunda İyimser
HABER GİRİŞ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda ülke ekonomisi, Rusya-Ukrayna savaşı ve enerji sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ukrayna’nın Rus ordusu ile daha fazla mücadele edebilmesi için çağrıda bulunan Johnson, bu ülkeye çok namlulu roket atar sistemleri de (ÇNRA) olmak üzere hedefleri daha uzak mesafelerden vurabilecek gelişmiş silah sistemleri verilmesi gerektiğini belirtti.

Ukrayna’nın topraklarının bir kısmından vazgeçerek Rusya ile barış yapması gerektiği fikrine ise net bir dille karşı çıktı. Bunun kabul edilemeyeceği gibi daha fazla silah desteği verilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya ile Ukrayna liderlerinin barış müzakeresi ihtimali hakkında “Bir timsah sol ayağınız yemek üzereyken onunla nasıl bir anlaşmaya varabilirsiniz? Bu adam tamamen güvenilmez birisi” şeklinde bir yorum yaptı.

ÇNRA’ların Ukrayna’nın Rus topçularına karşı kendilerini korumalarını sağlayacağını, dünyanın bu konuya yoğunlaşması gerektiğini dile getirdi. “Rus birlikleri Donbas bölgesinde yavaş fakat korkarım ki net ilerlemeler kaydediyor” diyen İngiltere Başbakanı, daha fazla silah desteği çağrısını yineledi.

GCM Yatırım Banner

Johnson İşsizlik Oranlarından Memnun

İngiltere’nin ekonomisi hakkında da konuşan Johnson, resesyon ihtimali olmadığını söyledi. Uzmanlar hükümetin zor durumdaki insanlar için acil yardım desteği açıklaması gerektiğini söylemesine rağmen Johnson, mali beklentileri hakkında iyimser konuştu.

İngiltere için heyecan verici yollar olduğunu, göçü kontrol ederek ihtiyaçları olan yeteneklerin girmesine izin vermeleri halinde, işgücü piyasasındaki sorunların ve enerji arzı sorunlarının çözüleceğini dile getirdi.

“Şu anda ekonomiyle ilgili inanılmaz şeylerden biri, işsizliğin iki yaşımdan beri en düşük seviyede olması.” diyen Başbakan, yine de önümüzdeki sürecin zor olduğunu kaydetti.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, dün yaptığı açıklamada savaşın yarattığı yukarı yönlü baskı ile enerji fiyatlarının derinleştiğini, son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyonda bunun en büyük katkıyı sağladığını söyledi.

Avam Kamarası’na seslenen Rishi, yaşam maliyeti kriziyle mücadele eden insanlara yardım finansmanı için petrol ve gaz şirketlerinin kârlarına yönelik vergi açıkladı. Buna göre söz konusu karlardan yüzde 25 oranında vergi alınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın