Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Başbakanı Enflasyonda İlerleme Kaydedildiğini Söyledi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, enflasyonla mücadele ile ilgili tünelin sonunda ışığın göründüğünü söyledi. Detaylar geliyor...
İngiltere Başbakanı Enflasyonda İlerleme Kaydedildiğini Söyledi
HABER GİRİŞ

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkesinin enflasyonla mücadelesine dair değerlendirmede bulundu. Sunak, hükümetinin enflasyonu yarıya indirme planı için tünelin sonunda ışık olduğunu söyledi ve son açıklanan raporlara rağmen ilerleme kaydedildiğini belirtti. Sunak, bunun geleceği besleyebileceğini söyleyerek, süreç için iyimser konuştu.

Başbakan Sunak açıklamasını, “Faiz oranlarını düşürmenin ve yükselişini durdurmanın en iyi yolu enflasyonu düşürmektir” ifadeleri ile sürdürdü. Enflasyonu düşürme noktasında plana bağlı kalmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

İngiltere’de yarın Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanacak. Tüketici fiyatları enflasyonunun ana oranının Haziran’daki yüzde 7,9’dan Temmuz’da yüzde 6,8’e düştüğünü göstermesi bekleniyor.

Sunak’ın açıklamaları bugün rekor kıran ücret artışları ve beklenti üstü gelen işsizlik rakamlarını takip ediyor. İngiltere’de ikramiyeler dahil ücret artışı yıllık bazda yüzde 8,2’ye ulaşırken, işsizlik yüzde 4,2 olarak açıklandı. Beklenti işsizliğin yüzde 4,0 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Bu ayın başında İngiltere Merkez Bankası, 14. kez faiz artırımı gerçekleştirerek, politika faizini yüzde 5’ten yüzde 5,25 seviyesine çıkardı. Sıkı faiz politikasına rağmen, İngiltere ekonomisi yüzde 0,2 ile sürpriz büyüme rakamı kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.