Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Başbakanı BoE Başkanı Bailey’e Desteğini Sürdürüyor

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın sözcüsü, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’i desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.
İngiltere Başbakanı BoE Başkanı Bailey’e Desteğini Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın sözcüsü, Sunak’ın İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’i desteklediğini ve hükümetin enflasyonla mücadele çabalarında merkez bankasıyla yakın çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Bailey, iktidardaki Muhafazakar Parti’deki bazı politikacılar tarafından son iki yılda enflasyon risklerini küçümsemekle eleştirildi ve süreci 2021’de geçici olarak nitelendirdi.

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonun düşmesinin daha uzun süreceğine dair önemli haberler olduğunu söyledikten sonra faiz oranlarını beklentinin de üstünde artırdı. Ekonomistler 25 baz puanlık bir faiz artırımı beklerken, BoE’den 50 baz puanlık faiz artırım hamlesi geldi ve oran yüzde 5 seviyesine çıkarıldı.

Bailey’nin iyi bir iş yapıp yapmadığı sorulduğunda Sunak’ın sözcüsü, “Başbakanın desteğini almaya devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası ile inanılmaz derecede yakın çalışıyoruz ve o yaptıkları işi desteklemeye devam ediyor. Biz de hükümet olarak enflasyonu düşürme ortak önceliği konusunda onlarla yakın çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Artan faiz oranları, İngiltere’de çekirdek enflasyonun 31 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından geldi. Ülkede enflasyon Mayıs ayında beklentiyi aştı ve yıllık bazda yüzde 8,7 olarak açıklandı. Çekirdek enflasyon yüzde 7,1 oranında artarak, Mart 1992’den bu yana en yüksek seviye görüldü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın