Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Bir Anlaşmaya Yakın Olabilir, Ancak Brexit Tartışması Yıllarca Sürebilir

İngiltere hükümeti, bir anlaşma yapmaya yakın olsa da Brexit konusundaki tartışmaların 10 yıllarca sürebileceği tahmin ediliyor.
İngiltere Bir Anlaşmaya Yakın Olabilir, Ancak Brexit Tartışması Yıllarca Sürebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere hükümeti bir Brexit anlaşmasını imzalamaya daha yakın duruyor. Ancak uzmanlar, müzakerelerin ve politikacılığın yıllarca Brexit’i tartışacağı konusunda uyarıyorlar.

Son üç buçuk yılda farklı dönüşler ve benzeri görülmemiş belirsizlikler yaşanıyor. 2016 yılındaki Brexit referandumu, iş yatırım kararlarını geciktirdi ve işlerini değiştirmek, tatile gitmek veya bir ev satın almak gibi insanların geleceğini planlamalarını zorlaştırdı.

Ancak şu anki 31 Ekim tarihinden önce ne olursa olsun belirsizlik daimi kalacak gibi görünüyor. UniCredit’teki grup ekonomisti Erik Nielsen, “Bununla ilgili hiçbir hata yapma: 2016’da Brexit’in İngiltere ile dünyanın geri kalanı arasındaki ticaret yatırımına verdiği açıklık eksikliği henüz yeni başladı,” dedi.

Nielson, 10 yıldan beri devam eden bir belirsizlik içinde olunduğunu ve bunun neredeyse Birleşik Krallık’ın gelecek yıllardaki büyüme koşullarında akranlarının daha iyi performans göstermesine neden olacağını söyledi.

İngiltere milletvekilleri şu anda Başbakan Boris Johnson’ın geçen hafta diğer AB ülkeleriyle müzakere ettiği ayrılık anlaşmasını onaylayıp onaylamamayı düşünüyorlar. Her iki tarafın gelecekteki ticaret düzenlemelerini müzakere etmeye başladıkları ikinci bir aşamaya geçerek ya bunu onaylayabilirler ya da reddedebilirler.

GCM Yatırım Banner

Yani İngiltere bir anlaşma yapmadan ayrılabilir veya son tarih geldiğinde üçüncü kez bir erteleme yapılabilir. Bu senaryoların tamamı, süreci daha da uzun ve detaylı tartışmalara taşıyacak.

Nielsen yayımladığı notta, “Anlaşma, ayrılık faturasından başka bir şey değildir. Ancak İngiltere’nin nasıl yaşamak, ticaret yapmak ve diğer ülkelerle yatırım yapmak istediğine ilişkin tüm düzenlemelerin müzakere edilmesi gerekmektedir. Sıkça belirtildiği gibi, Kanada ve AB’ye ticaret anlaşmalarını müzakere etmek için yedi yıl ve onaylamak için bir yıl daha sürdü,” ifadelerini kullandı.

Anlaşmasız bir Brexit’in korkusu, geçiş süresi sona erdiğinde ve İngiltere’nin AB ile gelecekteki bir ticaret anlaşmasını müzakere etmekte başarısız olması durumunda geri dönecekti.

Brexit, Yabancı Sermayenin İngiltere’ye Akışı Engelleniyor

Brexit, Yabancı Sermayenin İngiltere'ye Akışı Engelleniyorİngiltere Merkez Bankası, bu ayın başlarında yayımlanan bir raporda, Brexit belirsizliğinin işletme yatırımları, İngiltere’deki varlıkların fiyatları ve yabancı sermayenin İngiltere’ye akışını tartıştığını belirtti.

Londra merkezli bir düşünce kuruluşu olan Avrupa Reform Merkezi ise geçen haftaki raporunda, Brexit oylamasının en büyük kurbanının işletme yatırımı olduğunu belirtti. UBS Başkanı Axel Weber de Brexit’in geniş bir yatırımcı grevine neden olabileceği konusunda uyardı.

Pazartesi günü CNBC’ye bir e-posta gönderen Berenberg bankasının kıdemli ekonomisti Kallum Pickering, Johnson’ın anlaşmasının onaylanmasının bazı belirsizliklerin ortadan kaldıracağını, ancak hepsinin netleşmeyeceğini söyledi.

Pickering, “Düzenli bir Brexit, yakın vadeli ekonomik ve politik görünüm için olası senaryoların kapsamını önemli ölçüde daraltarak ekonomik belirsizliği azaltacaktır,” dedi.

Bununla birlikte, Brexit’in nihai şekli hakkındaki belirsizliği sona erdirmeyeceğini yani geçiş dönemi boyunca ticari faaliyette mütevazı bir sürüklenmeye neden olabilecek, gelecek İngiltere-AB ekonomik ilişkisinin sona ermeyeceğini ifade etti.

İngiltere’nin genel seçiminin köşede kalması yönünde artan bir beklenti var. Muhalefet partileri ikinci bir referandum önermek için kampanya yürütecekler veya Brexit’i tamamen bırakma sözü verebilirler. Gelecekteki her İngiliz seçiminin, İngiltere’nin Avrupa ile devam eden ilişkisi hakkında bir tür tartışma içereceği de muhtemeldir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.