Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Açılma Kararı Alan Çin’den Gelenlere Test Yapmayacak

İngiltere’den yapılan açıklamada, Çin’den gelen yolcular için test zorunluluğuna dair bir planın olmadığı bildirildi. Detaylar geliyor...
İngiltere Açılma Kararı Alan Çin’den Gelenlere Test Yapmayacak
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin Ulaştırma Bakanlığı, ülkeye gelen yolcular için Covid-19 testlerini veya ek gereklilikleri yeniden uygulamaya koyma planlarının olmadığını açıkladı. Bu, birkaç ülkenin Çin’in şüpheli bir enfeksiyon artışına rağmen Covid kısıtlamalarını gevşetmesine ancak yerel testi azaltmasına yanıt olarak yeni önlemler duyurması ile geldi.

Pekin hafta başı karantina politikasını kaldırdı ve birçok kişinin yıllardır ilk yurtdışı seyahatlerini rezerve etmesine yol açtı. 2020′nin başlarında Avrupa’nın ilk salgınının merkezi olan İtalya, Çarşamba günü bölgede Çin’den gelen tüm yolculardan zorunlu test isteneceğini açıklayan ilk ülke oldu.

Çin’in Açılması Endişeyi Artırdı

26 Aralık’ta Çin’den Milano’nun Malpensa Havalimanı’na yapılan bir uçuşta yolcuların yüzde 52’sinin Covid testi pozitif çıktı. İtalya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün de Çin’den gelenler için testlerde artış çağrısında bulunduğu bildirildi.

Enstitü, gözetim koordinasyonunun Avrupa düzeyinde gerçekleşmesinin daha iyi olacağını açıklamıştı. ABD, 5 Ocak’tan itibaren Çin anakarası, Hong Kong ve Makao’dan gelen tüm kişilerin, ayrıldıktan sonraki iki gün içinde alınmış negatif bir Covid testi sağlamalarını talep edeceğini açıkladı.

Hindistan da, Çin, Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve Tayland’dan gelen yolculardan negatif test talep edecek ve yolcular pozitif çıkmaları veya Covid semptomları göstermeleri durumunda karantinaya alınacak.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Krallık hükümetinin durumu bir süre izlemesi bekleniyor. Diğer Avrupa ülkelerinde test talebi yaygınlaşırsa, İngiltere’nin de bu kararında değişiklik yapabileceği belirtiliyor. Yetkililer, önlemleri güçlendirmenin bir nedeni olarak Çin’den yeni varyantlar hakkında yayınlanmış bilgi eksikliğini gösterdi.

Pekin, en son salgının yüksek oranda bulaşıcı, ancak daha az ölümcül olan omikron varyantına bağlı olduğunu söylüyor. Ancak veri eksikliği ve ülkenin gerçeği şaşırtma konusundaki geçmişi, birçok ülkenin temkinli bir yaklaşım izlemesine neden oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın