Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Kraliyetinin Dudak Uçuklatan Serveti

İngiltere’de Kraliyet ailesinin serveti ne kadar? Servet ve varlıklar kim tarafından kontrol ediliyor? Halk monarşiyi destekliyor mu?
İngiliz Kraliyetinin Dudak Uçuklatan Serveti
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz günlerde Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümüyle İngiltere’deki kraliyet ailesi gündem olmayı başarmıştı. 8 Eylül tarihinde ölen kraliçenin yerini Kral 3. Charles aldı. İngiltere Kraliyet ailesinin serveti birçok insan tarafından merak edilen konular arasında.

Kraliyet Ailesinin Serveti

İngiltere Kraliyet ailesinin serveti 28 milyar dolara kadar ulaşıyor. Bu tutarın 500 milyon doları Kraliçe Elizabeth’in şahsi servetini oluşturuyor. Servetin içinde ekstra olarak Balmoral Kalesi, kişisel yatırımlar, atlar, hayvanlar, koleksiyonlar, değerli taşlar ve sanat eserleri yer alıyor.

Kraliyetin servetleri arasında Londra’nın meşhur caddelerinden biri olan Regent Street ve at yarışlarının düzenlendiği Royal Ascot pisti de bulunuyor.

Kraliçenin ölümüyle yeni Kral 3. Charles herhangi bir veraset vergisi olmadan serveti devraldı.

Kraliyet içindeki vergi muafiyeti bazen tartışılsa da “Kraliyetin benzersiz önemi” başlığı altında vergi muafiyetinden vazgeçildi.

GCM Yatırım Banner

Crown Estate

Kraliyet ailesinin sahip olduğu serveti ve varlığı, İngiliz devleti tarafından atanan bağımsız kurul Crown Estate tarafından yönetiliyor.

Financial Times gazetesinde ekonomi yazarı olan Andrew Hill, monarşinin başında olan kişinin Crown Estate’nin de başında olduğunu belirtiyor. Hill, makalelerinde Kraliçenin ölmeden önce bazı durumlarda bağımsız kurul olan Crown Estate’ye müdahale ettiğini söylüyor.

Crown Estate aracılığı ile elde edilen gelirin yüzde 25’i Kraliyet ailesinin masrafları için ayrılıyor. Mülklerin bakımları, personel ücretleri, programlar, organizasyonlar ve resepsiyonlar için kullanılıyor.

Gelirlerin yüzde 75’i ise İngiliz Hazinesine aktarılıyor. İngiliz Kraliyetinin sahip olduğu başka diğer servet kalemi de İskoçya’daki mülkler. İskoçya’daki servetin değerinin ortalama 590 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Kral 3. Charles, unvanı sayesinde toplam 18 bin hektarlık alandan gelir elde ediyor.

İngiltere’de monarşiyi destekleyenler olduğu gibi eleştirenler de bulunmakta. Bazı kesimler Kraliyetin ve monarşinin İngiltere’ye mali yükünden şikayet etse de diğerleri kraliyetin geleneksel önemine vurgu yapıyor.

Brand Finance tarafından yapılan araştırmada, Kraliyetin İngiltere turizmine katkısının 640 milyon dolar olduğu belirtildi. Ancak sadece Kraliyeti korumak için harcanan paranın bile 345 milyon sterlin olduğu duyuruldu.

Bazı Ülkeler Monarşiden Ayrılmayı Planlıyor

Kraliçenin ölümüyle bazı ülkeler için monarşiden ayrılma konusu tekrar gündeme gelmişti. Avustralya, Antigua ve Barbuda gibi ülkeler referanduma gideceklerini duyurmuştu.

Yeni Zelanda Başbakanı ise zamanı geldiğinde monarşiden ayrılıp cumhuriyete geçeceklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.