Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Ekonomistten Dikkat Çeken Türkiye Yorumu

İngiliz Ekonomist Ash, Türkiye'yi ziyaret ettiğini bildirerek ülke ekonomisine ilişkin deneyimlerini kaleme aldı. Detaylar haberin içerisinde;
İngiliz Ekonomistten Dikkat Çeken Türkiye Yorumu
HABER GİRİŞ

İngiliz Ekonomist Timothy Ash geçen hafta Türkiye’de politika yapıcılar, sanayiciler, bankacılar, analistler, gazeteciler ve teknoloji meraklıları ile görüştüğünü bildirerek, deneyimlerini paylaştı. Ash Türkiye’deki gençlerin teknolojiyle ilgili her şeyden ilham aldığına işaret etti.

Ülkedeki gözlemlerini aktaran Ash, “Türk çocukları genellikle bankacı ya da ekonomist değil, bir sonraki Elon Musk ya da daha iyisi Türk versiyonu Bayraktar olmak istiyor.” ifadeleri ile dikkat çekti.

Ziyaretinin en önemli noktasını yeni ekonomi politikası ekibi olarak nitelendiren Ash, bunun Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile ekiplerinin ekonomiyi tersine çevirip Türkiye’nin sistemik bir krize girmesini önleyip önleyemeyeceği yönünde olduğunu belirtti.

Türkiye’nin zarar verici ve alışılmışın dışında düşük faiz politikasından 180 derece dönmeseydi 2000/2001’deki son krize rakip olacak sistemik bir krize doğru ilerleyeceği yönünde tahmin bildirdi.

Gevşek Para Politikası Yoksullara Yardım Etmiyor

Mayıs seçimlerinim ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gevşek politikaların, gerçekte yoksullara yardım etmediğini ucuz kredilere erişebilen ve enflasyondan korunmak için mal satın alabilen kişilerin beklenmedik kârlar sağladığını anladığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de gayrimenkul ve hisse senedi fiyatlarının hızla yükseldiğine dikkat çeken Ash, yüksek çift haneli enflasyonun yoksulları ezdiğini kaydetti. Bu geçeğin Erdoğan’da da yankı bulduğunu ve bu sebepten Şimşek ile Erkan’ı görevlendirdiği yönünde tahminini aktardı.

Yeni ekonomi takımının muhteşem olduğunu ileri sürerek, yeni ekonomi takımındaki isimlerin piyasa ve ortodoks düşünürler tarafından çok iyi bilindiğine işaret etti. Ayrıca yeni ekonomi takımının çok yönlü ve dengeli bir ekip olduğunu daha güçlü işe alımlarınsa yolda olabileceğini öngördü.

Erdoğan, Gevşek Politikanın Ekonomiye Zarar Verdiğini Kabul Etti

Şimşek ve ekibinin Türkiye’nin ekonomi dümeninin başında kalacağına ilişkin düşüncelerini destekleyen faktörlerin olduğunu dile getiren Ash, bunlardan ilkinin Erdoğan’ın güvendiği kişiler tarafından mevcut politikaların eskisinden çok daha fazla zarar verdiğini kabul etmesi olduğunu söyledi.

Diğerininse Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki danışmanların değiştiğini belirterek, daha fazla ortodoks düşünürün olduğunu öne sürdü.

Türkiye’nin Güvenilir Bir Ekonomi Ekibi Var

“Kriz risklerine karşı Türkiye’nin güvenilir bir ekibe, bir plana ve ardından finansmana ihtiyacı var.” ifadeleriyle dikkat çeken Ash, Türkiye’nin güvenilir bir ekibi ve plan yapma konusunda fazlasıyla yetenekli olduklarının altını çizdi.

Ekip ve plan mevcutsa, bir dereceye kadar finansmanın da geleceğini yönündeki tahminini bildirdi. Planın bir roket bilimi olmadığını, politikanın sıkılaştırılması gerektiğini vurguladı. Daha düşük uzun vadeli enflasyon için kısa vadeli büyümeden fedakarlık edilmesi gerektiğini ifade etti.

Söz konusu hareketinse daha uzun vadeli büyümenin sağlanmasına yardımcı olacağına işaret ederek, politika faizlerinin yüzde 8,5’ten yüzde 30’a çıkarıldığını ancak enflasyonun şu anda 50’lerin zirvesinde olduğu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.