Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Ekonomist, Fitch’in Türkiye Kararını İlginç Buldu

Piyasalar Fitch'in Türkiye için güncelleyeceği not görünümünü bekledikten sonra gelen sonuçlar yüz güldürdü ancak Timothy Ash değerlendirmesi soru işareti bıraktı.
İngiliz Ekonomist, Fitch’in Türkiye Kararını İlginç Buldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından dün piyasalar kapandıktan sonra paylaşılan raporda, Türkiye’nin kredi notu ve not görünümünün pozitif içerikli olması derin bir nefes aldırdı.

İngiliz ekonomist Timothy Ash ise Fitch’in Türkiye kararıyla ilgili dikkat çeken değerlendirmede bulundu.

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, Türkiye’nin kredi notunun “B”den “B+“ya çıkarılıp, kredi not görünümünün ise “durağan”dan “pozitif“e yükseltilmesini ‘hak ediş’ olarak yorumladı.

Geçen yılki genel seçimlerden sonra rasyonel politikalara dönme sözü veren Türkiye için gelen not artırım kararının politika düzenlemesi açısından normal karşılasa da zamanlamaya dikkat çekti.

Hem yüksek gelen enflasyon hem değer kaybı artan TL ve rezervlerdeki erime gündemdeyken baskı gören piyasaların son birkaç haftadır gergin olduğu düşünüldüğünde zamanlamanın ilginç olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

CDS Baskısı Geri Geldi Demişti

Türkiye ekonomisini yakından takip eden Timothy Ash, bu hafta yaptığı analizde seçimlere giderken Türkiye’nin kredi risk primi CDS karnesinin tekrar kırıldığı paylaşmıştı.

Ash, “Piyasa enflasyon, rezerv tamponları ve politika sıkılaştırmasının yeterli olup olmadığı konusunda endişeler yaşarken CDS üzerinde yeniden yukarı yönlü baskı var” diye yorumda bulunmuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.