Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Basınında Yeni Evim Kampanyası Gündem Oldu

Türkiye'de orta gelirli vatandaşa yönelik açıklanan "Yeni Evim Kampanyası" İngiliz haber ajansı Reuters'ta gündem oldu. İşte detaylar...
İngiliz Basınında Yeni Evim Kampanyası Gündem Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bugün Türkiye’de vatandaşın merakla beklediği Orta Gelirliye Konut Kampanyası ile ilgili tüm detayları paylaştı.

Orta Gelirliye Konut Kampanyası altında duyurulan ‘Yeni Evim Programı” İngiliz basınında gündem oldu.

Söz konusu kampanyaya yönelik Reuters “Türkiye Orta Gelirli Türkler için Ucuz Konut Kredisi Duyurdu” başlığı ile haber yayımladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, yeni konut almak isteyen orta gelirli Türklere daha düşük oranlı ve daha uzun vadeli kredi teklifinde bulunduğu ifade edildi.

Yazıda 5 milyon liraya (266.823 dolar) kadar olan konut kredilerinin 15 yıla kadar vadeli olacağı ve faiz oranlarının yüzde 0,69’dan başlayacağı ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Reuters’ın haberinde şu ifadeler yer aldı:

“Nebati, ‘Avantajlı fiyatlar, ödemelerde 3 yıl maliye desteği ve hane gelirine dayalı ödeme planı ile orta gelirli vatandaşlar için ‘yeni evim programı’ hazırladık’ dedi. Konut yapma sözü veren müteahhitlerin de kredi garanti fonlu yaklaşık 25 milyar liralık finansmana erişebileceklerini sözlerine ekledi.”

Ayrıca hükümetin seçimler öncesinde ücret artışları, emeklilik yardımları, sosyal yardım, enerji ve tarım desteği dahil olmak üzere bir mali teşvik politikası ile baskı yaptığı söylenildi.

Bunun yanında Reuters, emekli ve memur ücretlerine yapılan zam ile ilgili de yazı yazdı.

Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan sıkı seçimlere giderken memur ve emekli maaşlarına yapılan zammı yüzde 30’a yükseltti.” İfadesi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.