Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Basını Miçotakis’in Erdoğan’a Söylediklerini İfşa Etti

Türk-Yunan gerilimi İngiliz medyasına taşındı. Financial Times, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki yorumlarını yazdı.
İngiliz Basını Miçotakis’in Erdoğan’a Söylediklerini İfşa Etti
HABER GİRİŞ

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilim, dünya basınında da gündemden düşmüyor. İngiliz gazetesi Financial Times’da bugün, “Türkiye’nin Yunanistan’a karşı sert sözleri Ege’de tansiyonu yükseltiyor” başlığıyla yayımlanan haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hedef alındı.

İki komşu ülke arasında son günlerde yükselen tansiyonu tetikleyen unsurun, Türkiye tarafının söylemleri olduğu ifade edildi.

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışlarının gerilimi beslediği vurgulanarak, “Erdoğan’ın saldırgan tutumu, NATO müttefikleri arasında gerilim yaratıyor” yorumu yapıldı.

Sert açıklamaların her iki taraftan da geldiği belirtilerek, ne Ankara’nın ne de Atina’nın geri adım atacağı söylendi.

Miçotakis, Erdoğan’ı Putin’e Benzetti

Haberde, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Erdoğan hakkındaki görüşü de paylaşıldı. Geçtiğimiz gün Girit adasında düzenlenen bir etkinliğe katılan Miçotakis’in yayımlanmayan söylemleri ifşa edildi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Halk Partisi’nin kapalı grup oturumunda yaptığı bir konuşmada Miçotakis’in, Erdoğan’ın söylemini Rusya lideri Vladimir Putin’e benzettiği açıklandı. Haberde yer alan ifade şöyle:

“Miçotakis, Erdoğan’ın son dönemde sarf ettiği sözleri Putin’in Ukrayna’nın işgali öncesindeki diline benzeterek paralelliklere dikkat çekti.”

“Erdoğan NATO’da Alarma Neden Oldu”

Haberde, Türk-Yunan geriliminin gelebilecek en kötü noktaya ulaştığı vurgulandı, “NATO müttefikleri bir dizi tarihi anlaşmazlık üzerinde çatışırken Erdoğan düşmanca söylemi artırıyor” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen gün Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı konuşmada, “Yunanistan’a karşı gerektiğinde ülkemizin hak ve menfaatlerini elimizdeki tüm imkanları kullanarak savunmaktan geri kalmayız” söylemi Financial Times’ta da yer aldı. Haberde, Erdoğan’ın sözüne atıf yapılarak şu ifade kalem alındı:

“Erdoğan, NATO üyesi olan komşusunu işgal etmek için bir dizi ince örtülü tehditte bulunurken, tarihi düşmanlar arasındaki ilişkiler son aylarda on yılların en kötü seviyesine ulaştı. …Sert konuşma, sınırlı da olsa doğrudan askeri çatışma tehdidini artırdı ve ittifakın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından birleşik bir cephe oluşturmaya çalıştığı bir zamanda NATO’da alarma neden oldu.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.