Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Bankalar Kara Para ile Mücadelede Birlikte Çalışacak

Başta Rusya olmak üzere çeşitli bölgelerden kara para akışına karşı İngiltere merkezli bankalar veri paylaşımı yapacak.
İngiliz Bankalar Kara Para ile Mücadelede Birlikte Çalışacak
YAYINLANMA ZAMANI

İngiliz bankaları, Rusya’dan ve başka yerlerden ülkeye kara para akışını engellemeye yönelik daha geniş çabaların bir parçası olarak şüpheli ciddi ekonomik suçlar hakkında emsalleriyle daha fazla veri paylaşmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklar, çok sayıda bankanın, kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi büyük mali suçlarla ilgili istihbaratı aylar içinde başlaması beklenen iki önemli pilotta sistematik olarak paylaşma planları hakkında İngiliz kolluk kuvvetleri ve devlet kurumlarıyla ileri düzey görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Hareketler, İngiltere’nin milletvekillerinin ekonomiye her yıl yaklaşık 350 milyar sterline mal olduğunu söylediği ekonomik suçla mücadele çabalarını artırması ve Batı’nın Rusya’yı izole etmek için bireylere, şirketlere ve endüstrilere yaptırım uygulamasıyla geldi.

Bankalar Veri Paylaşmaktan Çekiniyor

Bankalar, İngiltere’deki katı kurallar ve küresel veri koruma ve gizlilik yasalarına ters düşme korkusuyla uzun süredir müşteri verilerini paylaşmaktan çekiniyor.

Parlamentodaki yolsuzlukla mücadele grubunun başkan yardımcısı milletvekili Simon Fell, “Bankalar kara para aklama ve dolandırıcılığa karşı ilk savunma hattıdır. Bu nedenle, suçluların izini sürmeye yardımcı olabilecek bilgileri paylaşmaya yönelik her türlü yeni mekanizma, makul gizlilik haklarına saygı duyarak memnuniyetle karşılanır” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Mevcut yasalar, bankaların şüpheli küçük ölçekli dolandırıcılıkla ilgili bilgileri ulusal dolandırıcılık veritabanı aracılığıyla paylaşmasına olanak tanıyor. Kaynaklar, bankaların kara para aklama gibi büyük ölçekli mali suçlar için bunu nadiren yaptığını, bunun kısmen veri koruma kurallarını ihlal etme riskine girebilecekleri endişesinden kaynaklandığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın