Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Inditex 2023 Satışlarıyla İlk Çeyrek Kârını Yüzde 54 Artırdı

Inditex, 2023 mali yılının Şubat-Nisan dönemini kapsayan ilk çeyrek kârı, yüksek satışlarla beraber piyasa beklentilerini aştı. Detaylar haberde;
Inditex 2023 Satışlarıyla İlk Çeyrek Kârını Yüzde 54 Artırdı
HABER GİRİŞ

Zara’nın ana firması olan Inditex bugün yaptığı açıklamayla İlkbahar-Yaz koleksiyonu satışlarının Rus pazarından ayrılışı ve yüksek maliyetlere rağmen bir önceki sezona göre yüzde 16 arttığını bildirdi. Söz konusu sonuçlar, şirketin 2023 yılı ilk çeyrek kârında yüzde 54’lük artış açıklamasının ardından geldi.

Dünyanın en büyük moda şirketi açıklanan sonuçlara göre yaşam maliyeti krizi sırasında diğer perakendecileri geride bıraktı.

2022 yılının ardından satışların da hız kazanmasıyla birlikte Nisan’da sona eren çeyrekte net kârı 1,2 milyar euro (1,24 milyar dolar) olarak kaydedildi. Reuters haberine Refinitiv anketindeki analist beklentilerinin ilk çeyrek kâr tahminlerinin 980 milyon euro olduğuna işaret etti.

Inditex’in Piyasa Değeri de Yükseliyor

Inditex’in piyasa değeri geçen hafta ilk kez 100 milyar euroyu (107 milyar dolar) aştı. İspanya’daki mağaza çalışanlarının ortalama ücretlerindeki yüzde 20’lik bir artış dahil maliyet baskılarına rağmen şirketin fiyatları rekabetçi tutmayı başardığı görüldü.

2022 yılında Inditex, kârlı Rus pazarından çıkarak ve yüksek işçilik maliyetlerini karşılayarak analistlerin 7,56 milyar euroluk beklentilerine uygun olarak sağlam satışlar bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Grubun rakibi olarak bilinen H&M, yaşam maliyeti krizinden etkilenen müşteriler için rekabet etmekte zorlandı. H&M’in satışları, ana pazarındaki kötü hava koşullarından da etkilenmişti.

Inditex’in mağaza içi ve çevrimiçi satışları, sene başında açıklanan 2023 mali yılının ilk altı haftasındaki yüzde 13,5’e paralel olarak, ilk çeyrekte yüzde 13 artışla 7,6 milyar euroya yükseldi.

Inditex grubunun arasında Bershka, Pull and Bear, Stradivarius, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home ve Uterqüe markalarının yer aldığını biliniyor. Inditex’in stratejisinin bir başka parçası ise Euro Bölgesi dışında yüksek fiyatları korumak.

Şirket bazı ürünlerini ABD, Meksika veya Suudi Arabistan gibi ülkelerde kendi iç pazarından yaklaşık yüzde 91’e kadar daha pahalı satıyor. Ayrıca Inditex’in ABD’de zorlu makro ortamın sebep olduğu düşük talep, Güney Avrupa’da hava koşullarından daha az etkilenen satışlarla dengelendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.