Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Inditex Grubundaki Fiyat Artışları Şirket Kârını Yükseltti

Zara'nın ana firması olan Inditex, fiyat artışlarının geniş pazarda daha az göründüğünü savunarak şirketin net kârındaki artışa dikkat çekti. İşte detaylar;
Inditex Grubundaki Fiyat Artışları Şirket Kârını Yükseltti
HABER GİRİŞ

Zara’nın ana firması olan Inditex, fiyat artışlarının zayıflayan küresel giyim talebini dengelediğini bildirerek mali yılının ilk dokuz ayında net kârında yüzde 24 artış açıkladı. Şirketin mağaza ve çevrimiçi satışlarının analist beklentilerine oranla geçen seneye göre yüzde 19 arttığı kaydedildi.

Analistler, ilkbahardan itibaren belli aralıklarla yapılan ortalama yüzde 5’lik fiyat artışlarının satışları artırdığını düşünüyor. Inditex grubunun arasında Bershka, Pull and Bear, Stradivarius, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home ve Uterqüe markalarının yer aldığını biliniyor.

Uluslararası moda topluluğu olarak bilinen şirketin yılın ilk dokuz ayında bir önceki sene 2,5 milyar euro olan net kârını bu sene 3,1 milyar euroya çıkardığı açıklandı.

Fiyat Artışları Geniş Pazardan Bakıldığında Az Görünüyor

Deutsche Bank analisti Adam Cochrane şirketin satış performansına yorumda bulunarak, “Satış performansı, ürün tasarımının ve sunumunun kalitesini ve benzerlerine kıyasla daha cazip fiyat noktasını yansıtabilir. Çünkü fiyat artışları daha geniş pazardan daha az görünüyor.” dedi.

Reuters’ın haberine göre Inditex son zamanlarda özel günler için tasarladığı yüksek moda olarak adlandırdığı Zara parçaları satıcılarına sunuyor. Analistler yorumlarına da yer verilen haberde, şirketin bu yaklaşımı yüksek fiyatlı ürünlerin satılmasına yardımcı olduğu öne sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Böylelikle şirketin, pazarın lüks segmentinden alışveriş yapanları çekmesin sağladığı vurgulandı.

Zayıflayan Tüketiciye Rağmen Yüzde 11’lik Artış Kaydedildi

Bir konferans görüşmesinde analistlerle konuşan Inditex İcra Kurulu Başkanı Garcia Maceiras, ABD’deki güçlü performanstan bahsederek şirketin orta ve uzun vadede Çin’deki beklentilerinden emin olduğunu açıkladı.

Maceiras ayrıca konudan bağımsız olarak şirketin Kasım ayında İngiltere’de başlatılan Zara kıyafetlerini onarmak, yeniden satmak ve bağışlamak için bir platforma geçeceğini açıklamıştı. Platformun gelecek yıl diğer ana pazarlara da genişleteceğini eklemişti.

Şirketin üçüncü çeyrekteki satışlarının, zayıflayan tüketici ortamına rağmen yüzde 11’lik artış kaydettiğini ancak önceki aylara göre artış oranının daha yavaş olduğu belirtildi. Şirketin ikinci çeyrek satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttığı hatırlatıldı.

Moda devinin, Kasım başı ile 8 Aralık arasındaki satışlarının bir yıl öncesine göre yüzde 12 arttığı ve tüm coğrafi bölgelerde satışların olumlu olduğuna dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın