Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İndeks Bilgisayar Kredi Notu Güncellenirken, Hisseleri Negatif Bölgede

İndeks Bilgisayar için JCR Eurasia tarafından kredi notu güncellemesi gelirken, hisseleri yüzde 75'ten fazla düşüş gösteriyor.
İndeks Bilgisayar Kredi Notu Güncellenirken, Hisseleri Negatif Bölgede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik San. ve Tic. A.Ş. JCR Eurasia tarafından kredi notu güncellemesi aldı. Buna göre; şirketin uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları BB olurken, görünümleri stabil olarak işaretlendi.

Şirketin uzun vadeli ihraç notu AA (Trk) olurken, görünümü stabil bırakıldı. Kısa vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları ise B olurken, görünümleri stabil olarak paylaşıldı. İndeks Bilgisayar’ın notu güncellenirken, 2020 yılında hız kazanan dijitalleşmenin tetiklediği teknoloji ürünlerine olan güçlü talep ile sağlanan önemli gelir artışı göz önünde bulunduruldu.

İndeks Bilgisayar’ın diğer olumlu yönleri; iş hacmine kıyasla makul finansal borç seviyesinin lidikite yönetimini kolaylaştırması, çeşitlendirilmiş ürün yelpazesinin konsantrasyon riskini azaltması, aktiflerinin tamamına yakın kısmının dönen varlıklardan oluşmasının sağladığı esneklik, dünyaca ünlü markalarla yapılan distribütörlük anlaşmaları ve geniş dağıtım ağının sağladığı rekabet avantajı şeklinde açıklandı.

Şirketin olumsuz yönleri ise faaliyet gösterilen sektörün doğasında yer alan rekabetçi yapının kârlılığı baskılaması, küresel çip arzında yaşanan sıkıntının şirket ve sektör açısından potansiyel risk unsuru olması, ürün yelpazesinin ağırlıklı olarak ithalata bağımlı yapısı, sektör Covid-19’a karşı dirençli olsa da global ve yerel ekonomilerde pandeminin sistematik risk unsuru olmaya devam etmesi şeklinde ele alındı.

Açıklamanın geldiği sıralarda İndeks Bilgisayar hisseleri (INDES) yüzde 0,78 oranında düşüşle 6,35 liradan işlem gördü.
İndeks Bilgisayar Hisseleri Yüzde 0,78 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler dünkü işlemlerde 6,38 – 6,53 lira aralığında dalgalandıktan sonra kapanışı 6,39 liradan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise 6,42 liradan yükselişle başlayan hisseler, açılıştan kısa süre sonra 6,46 liraya kadar yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Hisseler günün en yükseğini 6,46 lira ile gördükten sonra düşüşe geçerek 6,31 lira sınırına kadar indi. Buradan bir miktar toparlanma gösteren İndeks Bilgisayar hisseleri, 6,30 – 6,37 lira aralığında dalgalanmaya başladı.

İndeks Bilgisayar hisselerinin düşüşünü sürdürmesiyle birlikte 6,28 ve 6,22 lirada bulunan destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 6,43 ve 6,52 lirada bulunan direnç seviyeleri izlenecek.

Hisselerin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık %1,70 oranında değer kaybı gösterdiği görülüyor. Aylık bazda %2,91 oranında yükselen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %51,42 oranında değer kazanmış durumda bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.