Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İMSAD: Faiz Artışları İnşaat Sektöründeki Dalgalanmayı Tehdit Ediyor

Deprem felaketinin ardından afet bölgesinde başlatılan yeniden inşa çalışmaları inşaat sektörünü hareketlendirdi. Ancak faiz artışı sektörde endişe yarattı.
İMSAD: Faiz Artışları İnşaat Sektöründeki Dalgalanmayı Tehdit Ediyor
HABER GİRİŞ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), aylık sektör raporunu paylaştı. Son raporda Haziran ayında inşaat malzemesi sanayi üretiminde çalışma gün sayısındaki azalma nedeniyle düşüş yaşandığı öne çıktı.

Ancak inşaat malzemesi sanayi üretiminde Haziran ayındaki yıllık yüzde 5,7’lik düşüşe rağmen 2023’ün yılın ilk yarısındaki toplam inşaat malzemesi sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,4 yükseldi.

Sektörün sanayi tarafındaki üretimde oklar yukarıyı gösterirken dış pazarlarda talep koşullarına yönelik benzer gelişmeler yaşanmadı.

Haziran ayında yurt dışı pazar talebi zayıf durumunu sürdürdü. Yurt içi pazarda ise seçim gündeminin ardından yeni fiyatlamalar ve ekonomi politikalarındaki radikal değişiklikler hem üretimde hem de satışlarda kendini gösterdi.

Sonuç olarak yılın ikinci çeyreğinin kapanışında sektörün üretimi geçen yılın aynı dönemine göre 22 alt sektörün 18’inde düştü, 4’ünde yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu karşılaştırmada sektörde en yüksek üretim artışı yüzde 44,4 ile metal yapı ve yapı parçalarında kayda geçti.

Metalden kapı ve pencereler üretimi yüzde 38,6, ahşap inşaat malzemesi üretimi yüzde 23,8, plastik inşaat malzemesi üretimi yüzde 14,1 arttı. Alt sektörde ise inşaat camları yüzde 18,5 düştü.

İnşaat Sektörü Genel Ekonominin Üzerinde Büyüme Kaydetti

Raporda, 6 Şubat tarihli depremlerden sonra afet bölgesinde başlatılan yeniden inşa çalışmalarının sektörün büyümesine ivme kazandırdığı çıkarımı yapıldı.

Buna göre yılın ilk yarısında inşaat sektörünün yüzde 6,2 büyüdüğü vurgulandı.

Ancak başlatılan sıkı faiz uygulamalarının sektörün hızını keseceği, yerel seçimler öncesi beklenen kentsel dönüşüm ve altyapı çalışmalarının ise tekrar dalgalanma yaşatabileceği tahminleri yapıldı.

Sektörün Güven Endeksi Geriledi

Türkiye İMSAD raporunda, Mayıs ayındaki seçimlerden sonra inşaat sektörü güven endeksinin gerileme performansı gösterdiği tespiti yapıldı.

Haziran ve Temmuz aylarında düşüşe devam diyen endeksin Ağustos ayında da gerilemeyi sürdürdüğü görüldü.

İnşaat sektörü güven endeksi Ağustos 2023 döneminde aylık 1,9 puan düştü. Mevcut işler seviyesindeki düşüş 4,0 puan oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın