Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İMSAD: Artan Faiz İnşaat Maliyetlerini Yükseltecek

İMSAD verilerine göre 2023 Mayıs ayında, inşaat malzemesi üretimi 18 alt sektörde artarken, 4 tanesinde geriledi.
İMSAD: Artan Faiz İnşaat Maliyetlerini Yükseltecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Temmuz 2023 aylık sektör raporunu yayımladı. Raporun özetinde yer alan başlıklara göre para politikasındaki sıkılaşma ile artan faiz oranlarının inşaat maliyetlerini daha da yükselteceği belirtildi.

Türk Lirası ticari kredi hacmindeki sınırlamaların inşaat faaliyetlerini yavaşlatacağı, likiditenin azaltılmasının inşaat malzemesi sanayisinde ödemeleri zorlaştıracağı, Türk Lirasındaki düzeltmenin ithalata yönelen talebi yeniden yurt içine çevireceği belirtildi.

Temmuz ayında inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki aya kıyasla 1,4 puan gerilediği, inşaat işleri endeksinin ise 1,3 puan arttığı açıklandı.

Yeni alınan inşaat işleri endeksinin aylık bazda yüzde 0,4 yükseldiği belirtilirken, konut satışlarındaki değişimlere de değinildi.

Haziran ayında konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 44,4 azalarak 83.636 oldu. Bu dönemde birinci el konut satışları yüzde 42,1, ikinci el satışlar yüzde 45,4 ve ipotekli satışlar yüzde 66,8 azaldı.

GCM Yatırım Banner

İnşaat Malzemesi Sanayi Üretimi 2023 Mayıs Ayında Yüzde 19 Arttı

Yılın ilk çeyreğinde deprem nedeniyle ihracat ve üretim hızında düşüş olduğu belirtilirken, Nisan ayında üretimin yüzde 9,2 oranında azaldığı açıklandı. Mayıs ayında ise inşaat malzemesi sanayisi üretiminin yıllık bazda yüzde 19 arttığı belirtildi.

Yılın ilk beş ayında üretim geçen yılın aynı döneminin yüzde 2.8 üzerinde gerçekleşti.

Mayıs ayında 18 alt sektörde üretim artarken 4 tanesinde düşüş oldu. Yılın ilk beş aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek üretim artışı yüzde 48,9 ile metal yapı ve yapı parçalarında gerçekleşti.

Ahşap inşaat malzemesi üretimi yüzde 27,4 ve plastik inşaat malzemesi üretimi ise yüzde 18,7 artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın