Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’in Eski Baş Ekonomistinden FED Faiz Tahmini Geldi!

IMF eski baş ekonomisti Raghuram Rajan, ABD Merkez Bankası'nın Mart ayına kadar faiz indirimine gideceği beklentilerini aşırı iyimser bulduğunu söyledi. Detaylar;
IMF’in Eski Baş Ekonomistinden FED Faiz Tahmini Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski baş ekonomisti Raghuram Rajan, ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasını gevşetmeye ve faiz indirimlerine başlamadan önce ülke enflasyonunun daha da düştüğünü görmek isteyeceğini ifade etti.

Ekonomist, FED’in Mart 2024’e kadar faiz indirimine gideceğine yönelik beklentileri aşırı iyimser bulduğunu dile getirdi.

Bloomberg India Edition haber bülteninin Mumbai’deki etkinliğinde açıklamalarda bulunan isim, her ne kadar ABD’de enflasyon yavaşlamış görünse de bunun FED’e, politika değişikliği konusunda rahatlık sağlayacak kadar hızlı bir düşüş olmadığına dikkat çekti.

FED’in enflasyonda önemli bir düşüş görmek istediğini söylerken istihdam piyasasının sıcak olmasının ayrı bir sorun yarattığını belirtti.

Faiz oranlarının daha uzun süre yüksek tutulmasının kendi risklerini de beraberinde getireceğini söyleyen Rajan, açıklamasının devamında, ülkedeki taşıt kredilerinin ve kredi kartı borçlarının endişe verici düzeyde olduğunu ve küçük çaplı bankaların stres belirtileri gösterdiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ünlü ekonomist, politika yapıcıların geçmişteki sıkılaştırmanın etkisini hafifletecek ve ekonomilerinde ciddi bir gerilemeyi önleyecek kadar hızlı bir biçimde hareket edip edemeyecekleri konusuna da değindi.

Konuya ilişkin değerlendirmesinde, FED’in ekonomide yumuşak inişi başarmasının kolay olmadığını düşündüğünü söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, önceki gün yaptığı açıklamada, ekonomide yumuşak iniş kavramını, ekonominin büyümeye devam etmesi, iş gücü piyasasının güçlü kalması ve enflasyonun düşmesi olarak tanımlamış ve ABD ekonomisinin bu yolda ilerlediğini dile getirmişti.

FED Faiz Kararı için Beklentiler Ne Yönde?

Ekonomik takvime göre FED, bugün saat 22.00’da kritik faiz kararını açıklayacak. Analistler, kurumun art arda üçüncü ve yılın son toplantısında politika faizinin yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutulmasına kesin gözüyle bakıyor. 25 baz puan faiz artırım beklentisi sadece yüzde 1,2 seviyesinde.

Bu arada Bloomberg anketine katılan ekonomistler, FED’in 2024 yılı içinde iki, 2025’te ise beş faiz indirimi yapmasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.