Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’den Enflasyon ve Faiz Açıklaması: Hiçbir Neden Göremiyorum!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun zayıflamasıyla devam eden ekonomik büyümenin ABD için en olası sonuç olduğunu düşündüğünü söyledi. Detaylar;
Yellen’den Enflasyon ve Faiz Açıklaması: Hiçbir Neden Göremiyorum!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası (FED) Aralık ayı faiz kararı öncesinde Janet Yellen’den ülke ekonomisine dair çarpıcı açıklamalar geldi. ABD Hazine Bakanı, mücadele edilen enflasyonun gidişatının yanı sıra faiz oranlarını ele aldı.

Yellen, The Wall Street Journal’ın organize ettiği CEO Konseyi Zirvesi’nde ekonomi gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun zayıflamasıyla devam eden ekonomik büyümenin ABD için en olası sonuç olduğunu düşündüğünü söyledi.

ABD ekonomisinin derin bir ekonomik yavaşlama olmadan enflasyonu kontrol altına alma yolunda ilerlediğine dikkat çekti. Mevcut seyirde, enflasyonun kademeli olarak FED’in belirlemiş olduğu ana yüzde 2 hedefiyle uyumlu seviyelere varmaması için hiçbir neden göremediğini ifade etti.

İş gücü piyasası oldukça güçlü kalmaya devam ederken enflasyonun düştüğünü belirten isim, iş gücü piyasasının soğuduğunu ve ücret artışlarının sağlıklı bir hızla devam ettiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonu düşürmenin son aşamasının özellikle zorluk yaratacağına inanmadığını ifade eden Yellen, son verilerin enflasyon beklentilerinin düşüşe geçtiğini gösterdiğini ve enflasyon beklentilerinin olumlu bir biçimde kontrol altında olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Bu Faktör, FED Faiz Kararını Etkileyebilir

ABD Hazine Bakanı, FED’in faiz kararını etkileyebilecek faktörlerden birine de değindi.

Reel faiz oranlarının yükseliş trendinde olmasının para politikasının bir anlamda sıkılaşmasına neden olduğunu ve bunun faiz kararı üzerinde etkili olabileceğini belirtti.

Ekonomide yumuşak iniş kavramını, ekonominin büyümeye devam etmesi, iş gücü piyasasının güçlü kalması ve enflasyonun düşmesi olarak tanımlayan isim, ABD ekonomisinin bu yolda ilerlediğini dile getirdi.

ABD Çalışma Bakanlığı, bugün ülkedeki Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklarken dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyonun Kasım’da beklentilere paralel olarak yıllık bazda yüzde 3,1 olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Aylık bazdaki artış ise değişim göstermeyeceği yönündeki piyasa beklentilerinin aksine yüzde 0,1 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.