Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF’den Gopinath: Faiz Oranları Uzun Süre Yüksek Kalabilir

Gita Gopinath, Güney Afrika’da katıldığı konferansta merkez bankalarının faiz oranları hakkında değerlendirmelerini paylaştı.
IMF’den Gopinath: Faiz Oranları Uzun Süre Yüksek Kalabilir
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, küresel ekonomiye yönelik değerlendirmelerini Güney Afrika Merkez Bankası tarafından düzenlenen konferansta yaptı. Zorlu küresel finansal koşullara ve artan jeoekonomik ayrışıma dikkat çeken Gopinath, artan maliyetler nedeniyle gelişmekte olan piyasalar için şartların değiştiğini söyledi.

Söz konusu gelişmelerin ekonomik ortamı değiştirdiğini vurguladı ve bunların dünyayı daha belirsiz bir hale getirdiğini aktardı.

“Faiz Oranları Yüksek Kalacak”

Gopinath, küresel finansal koşulların daha zorlu hale geldiğini kaydetti ve enflasyonu hedefe döndürme mücadelesi devam ederken küresel faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalmasını beklediklerini açıkladı. Bunun yanında faiz oranlarının uzun süre düşük olduğu döneme asla dönmeyebileceğini düşünmek için gerekçeler olduğunu dile getirdi.

Gelişmekte olan ülkelere yönelik finansman alanındaki zorluklara işaret eden Gopinath, makro temelleri güçlendirmenin kritik önem taşıdığını ifade etti. Bu ortamda mali tamponları yeniden oluşturmak, ticari çeşitlendirmeleri ve reformlar yoluyla ayrışmaya karşı dayanıklılığı artırmaları, sosyal açıdan sürdürülebilir bir iklim strateji uygulanması gerektiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu