Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Georgieva’ın Orta Vadeli Büyüme Beklentisi Zayıf

Georgieva G20 liderlerini küresel finansal güvenlik ağını güçlendirmeye çağırarak, küresel ekonomiyi daha canlı bir orta vadeli yola taşımaya davet etti.
IMF’den Georgieva’ın Orta Vadeli Büyüme Beklentisi Zayıf
HABER GİRİŞ

Hindistan’ın Gandhinagar kentinde düzenlenen üçüncü G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında konuşan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomiye ilişkin dikkat çekici yorumlarda bulundu.

Özellikle imalat sektöründe faaliyetin yavaşladığına işaret eden Georgieva, gelecek dönemde orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıf kalmaya devam ettiğini vurguladı.

Son yıllarda art arda gelen şoklara ve faiz oranlarındaki hızlı artışa rağmen küresel büyümenin, güçlü iş gücü piyasası ve hizmet talebiyle desteklenerek pozitif bölgede kalmaya devam ettiğini belirtti. Ancak küresel büyümenin yine de tarihsel standartlara göre düşük olduğuna işaret etti.

Çekirdek Enflasyon Yapışkanlığını Koruyor

Enflasyon eğilimlerinin aşağı yönlü olmasının cesaret verici olduğunu kaydeden Georgieva, manşet enflasyonun hala çok yüksek seviyede olduğuna dikkat çekti. Çekirdek enflasyonun da ciddi para politikası sıkılaştırmasına rağmen yapışkanlığını koruduğunu dile getirdi.

Artan gıda ve gübre fiyatlarına da değinerek, özellikle gıda güvensizliği ve yetersiz beslenmenin artık daha kalıcı olduğu vurguladı. Düşük gelirli haneler için söz konusu durumun endişe verici olduğunu da söyleyerek, bu sebeple risklerin aşağı yönlü olmaya devam ettiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun daha uzun süre yüksek seviyelerde kalabileceğini öngören Georgieva, bunun para politikası sıkılaştırmasının devamını gerektirebileceğinin altını çizdi. Ayrıca yüksek enflasyonun parçalanma, büyüme üzerinde daha fazla baskı oluşturabileceğini de belirtti.

Bahsi geçen riskleri azaltmak için G20 liderlerine çağrıda bulunarak, “Küresel ekonomiyi daha canlı bir orta vadeli yola taşıma fırsatını değerlendirmeye davet ediyorum.” dedi.

Enflasyonu Kalıcı Olarak Düşürmek için Para Politikası Rotasında Kalınmalı

Politika önceliklerine de değinerek, enflasyonu kalıcı bir şekilde aşağı çekme konusunda ilerleme olsa da işin henüz bitmediğini ve para politikası rotasında kalınması gerektiğini kaydetti.

Erken bir kutlamanın enflasyonu düşürme sürecinde şimdiye kadar güçlüklerle elde edilen kazanımları tersine çevirebileceği konusunda da uyaran Georgieva, bunun yerine rotada kalınarak büyüme ve refahın temeli fiyat istikrarından yararlanılabileceğini ileri sürdü.

Mali tamponları yeniden inşa etmenin önemine vurguda bulunarak, üretkenliği ve yaşam standartlarını yükseltmek için büyümeyi artıran reformlara ihtiyaç olduğunun bilgisini verdi.

Bahsi geçen reform çabalarını desteklemek için IMF’nin, yerel kaynakları harekete geçirme, ülke harcamalarının kalitesini iyileştirme, derin sermaye piyasaları oluşturma ve hem yerli hem de yabancı özel yatırım ortamını iyileştirme konusundaki çalışmalarını genişleteceğini de paylaştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın