Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Burundi’ye Milyon Dolarlık Borç

Ekonomik krizle uzun süredir mücadele eden Afrika ülkesi Burundi, Uluslararası Para Fonu'ndan milyon dolarlık borç aldı. Detaylar haberin içerisinde;
IMF’den Burundi’ye Milyon Dolarlık Borç
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), ekonomik krizle mücadele eden Afrika ülkesi Burundi’nin 261 milyon dolar borç aldığı bildirildi. IMF tarafından yapılan açıklamada Burundi’nin 40 aylık Uzatılmış Kredi Tesisi (ECF) kapsamında personel düzeyinde bir anlaşma olduğu bildirildi.

Burundi’ye IMF tarafından sağlanan ekonomik destek ile ülkenin dışa bağımlılığının azaltılıp ekonomisinin toparlanması sağlanacağı ileri sürüldü.

IMF’nin verdiği borcun, Burundi için 2015’ten bu yana ilk üst kredi dilimi programı olduğu vurgulandı. Böylece ülkenin dış sürdürülebilirliğinin yeniden tesis edileceği ve şoklardan ülke ekonomisinin toparlanmasının sağlanacağı savunuldu.

Geniş Tabanlı Makroekonomik Reformlar Yapılacak

Yapılan açıklamada Burundili yetkililerin temel zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlayan geniş tabanlı yakın ve orta vadeli makroekonomik reformlar yapacağına da işaret edildi.

Burundi ekonomisinin Covid-19 salgınının da etkisiyle uzun süredir kriz yaşadığı ve makroekonomik dengesizliklerle ekonomik krizi tetikleyen çeşitli şoklardan etkilendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’daki savaşla bağlantılı arz kesintilerinin ülkedeki ekonomiyi olumsuz etkilediği, bu durumun bastırılması içinse ülkedeki ihtiyacı karşılayabilecek yerel çiftçilerin yetersiz kaldığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.