Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Avrupa Uyarısı: Rus Gazının Kesilmesi Sert Vuracak!

IMF, Rus gaz arzında tam bir kapatmanın Avrupa ekonomisine etkileri konusunda uyardı. Gaz kıtlığı, daha yüksek fiyatlar ve ekonomiyle ilgili endişeler artıyor.
IMF’den Avrupa Uyarısı: Rus Gazının Kesilmesi Sert Vuracak!
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), Rusya’nın gazı kesmesinin Avrupa ekonomisine olası etkilerini ele aldı. Bugün yayımlanan tahminler, önümüzdeki kış soğuk geçerse ve bölge enerji tasarrufu için önleyici tedbirler alamazsa, Rus gaz arzının durdurulmasının bölge ekonomisinin ciddi darbe alabileceğini gösterdi.

Gaz dağıtımlarının kısmi olarak durdurulmasının halihazırda Avrupa’nın büyümesini etkilediğini belirten IMF, tam bir kapatmanın çok daha ciddi olabileceği konusunda uyardı.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin küresel büyüme görünümünü daha da kararttığını hatırlatan kurum, Şimdi Avrupa’nın en büyük enerji tedarikçisi Rusya’dan doğal gaz ihracatında yaşadığı kısmi kesintinin altını çizdi.

Tarihi bir tamamen kesinti olasılığının, gaz kıtlığı, daha yüksek fiyatlar ve ekonomik etkilerle ilgili endişeleri artırdığını ekledi.

IMF: Orta ve Doğu Avrupa Ülkelerinde Daralma Yüzde 6’ya Ulaşabilir!

IMF çalışması, Orta ve Doğu Avrupa’da en çok etkilenen ülkelerden bazılarında -Macaristan, Slovak Cumhuriyeti ve Çek Cumhuriyeti- gaz tüketiminin yüzde 40’ına kadar kıtlık riski olduğunu ortaya serdi.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda bu ülkelerde gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 6’ya kadar küçülebileceğini belirtti.

Diğer taraftan, alternatif arz ve enerji kaynaklarının güvence altına alınması, altyapı darboğazlarının hafifletilmesi, hassas haneleri korurken enerji tasarruflarının teşvik edilmesi ve ülkeler arasında gaz paylaşımı için dayanışma anlaşmalarının yapılmasıyla etkilerin azalabileceğini aktardı.

Rus Gazında Yüzde 70’e Varan Azalma Kısa Vadeli Olarak Yönetilebilir

Raporda, Avrupa altyapısı ve küresel arzın, Haziran 2021’den bu yana Rus gaz teslimatlarında yüzde 60’lık bir düşüşle başa çıktığı bilgisi verildi. İlk çeyrekte toplam gaz tüketiminin bir önceki yıla göre yüzde 9 düştüğü ve alternatif kaynaklardan, özellikle de LNG’den yararlanıldığı söylendi.

Çalışma, alternatif kaynaklara ve enerji kaynaklarına erişim yoluyla kısa vadede Rus gazında yüzde 70’e varan bir azalmanın yönetilebileceğini gösterdi. Bu, bazı ülkelerin Rus ithalatını tek taraflı olarak durdurabilme nedenini açıklasa da tam bir kapatmada çeşitlendirmenin çok daha zor olacağı eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.