Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Zirvesinde Savaş Anlaşmazlığı: Bildiriye Ret, Kaynağa Onay

Savaş handikabı uluslararası ortamda anlaşmazlıkları doğurmaya devam ediyor. IMF zirvesinden çıkacak ortak bildiri sonuçsuz kalırken kredi kaynaklarına onay geldi.
IMF Zirvesinde Savaş Anlaşmazlığı: Bildiriye Ret, Kaynağa Onay
HABER GİRİŞ

Bir yılı aşkın zamandır Rusya ve Ukrayna arasında süren ve geçen hafta itibarıyla İsrail ile Filistin çatışmasıyla başlayan savaşlar uluslararası arenada anlaşmazlık yarattı. Uluslararası Para Fonu (IMF) üyeleri, savaş konusunda tercih edilecek dil için konsensüs oluşturamadı.

Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarının sonunda Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) üyeleri, her iki savaş için paylaşılacak ortak bildiride uzlaşamadı.

Ancak artırılacak kredi kaynağı meselesinde ortak bir yol bulundu. 2023’ün sonuna kadar fonun kredi kaynaklarında kayda değer şekilde artış yapılması konusunda uzlaşı sağlandı.

ABD ve Çin’in Nüfuz Mücadelesi Sonuç Vermedi

Toplantıların sonunda Çin konusunda da anlaşmazlık yaşandı. IMF finansmanını, gelişmekte olan büyük ekonomilere daha fazla oy hakkı vermeden artırma konusunda teklife onay çıkmadı.

Washington destekli planın karşılık bulmaması dikkat çekerken ABD ve Çin’in nüfuz rekabetine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Bu rekabet ortamında üye ülkelerin IMF’deki oy haklarının yükseltilmesinin anlaşmazlığa yol açtığı kaydedildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın