Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Yüzde 50 Kota Artışını Onayladı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Guvernörler Kurulu, dün aldığı karar kapsamında üye ülkelerin kotalarının yüzde 50 oranında artırılmasını onayladı.
IMF Yüzde 50 Kota Artışını Onayladı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Guvernörler Kurulu sonuçlandı. Kotaların genel incelemesinin yapılmasının ardından, yüzde 50 oranında artırılması kararı onaylandı. Yapılan açıklamada, üye ülkelerin kotalarının yüzde 50 oranında artırılmasının onaylandığı, bunun toplam kotaları 960 milyar dolara çıkaracağı bildirildi.

Söz konusu karar üye ülkelerin kendi kota değişikliklerini kabul etmelerinin ardından 15 Kasım 2024’ten itibaren geçerli olacak. Kota artışlarının yürürlüğe girmesiyle birlikte ödünç alınan kaynaklar, yeni borçlanma düzenlemeleri azaltılacak ve ikili borçlanma anlaşmaları aşamalı olarak kaldırılacak.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, karar sonrası yaptığı açıklamada üyelerin bu karara büyük destek verdiğini, kota artışının fonun borç alınan kaynaklara bağımlılığını azaltacağını, kredi verme kapasitesinde kotaların birincil rolünü yeniden tesis edeceğini söyledi.

IMF’nin Küresel Finansal Güvenlik Ağının merkezindeki rolünü güçlenmesi açısından da çok önemli bir adım olduğunu ifade eden başkan, “Üyeliğin zamanında gerçekleşmesini sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

Georgieva ayrıca, bunun aynı zamanda IMF’nin küresel finansal istikrarın korunmasına yardımcı olma, belirsiz ve şoklara açık bir dünyada üyelerin potansiyel ihtiyaçlarına yanıt verme kapasitesini de güçlendireceğini de sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.