Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Yapay Zeka Gelir Eşitsizliğini Artıracak

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yapay zekanın dünya genelinde işlerin yüzde 40’ını etkileyeceğini ve eşitsizliği daha kötü hale getireceğini söyledi.
IMF: Yapay Zeka Gelir Eşitsizliğini Artıracak
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva “Yapay Zeka Küresel Ekonomiyi Dönüştürecek. İnsanlığa Fayda Sağlayacağından Emin Olalım.” başlıklı bir yazı yayımladı. Yapay zekanın dünya çapındaki işlerin neredeyse yüzde 40’ını etkileyeceğini, bazılarının yerini alacağını ve potansiyelinden yararlanmak için politikalar arasında dikkatli bir dengeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Üretkenliği, küresel büyümeyi ve dünya çapında gelirleri artırabilecek bir teknolojik devrimin eşiğinde olduğumuzu belirten Georgieva, aynı zamanda işlerin yerini alabileceğini ve eşitsizliği derinleştirebileceğini ifade etti.

Yapay zekanın hızlı ilerleyişinin dünyayı büyülediğini ve küresel ekonomi üzerindeki potansiyel etkisi hakkında önemli soruları gündeme getirdiğini söyledi.

Yapay zekanın karmaşık bir şekilde yayılacağını, bu nedenle net etkiyi öngörmenin zor olduğunu belirten IMF Başkanı, “Biraz güvenle söyleyebileceğimiz şey, yapay zekanın geniş potansiyelini insanlığın yararına güvenli bir şekilde kullanmak için bir dizi politika geliştirmemiz gerekeceğidir.” ifadesini kullandı.

Küresel istihdamın neredeyse yüzde 40’ının yapay zekadan etkilenmesinin beklendiği, geçmişte otomasyon ve bilgi teknolojilerinin rutin görevleri etkileme eğiliminde olduğunu fakat yapay zekayı diğerlerinden ayıran şeylerden birinin yüksek vasıflı işleri etkileme yeteneği olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Gelişmiş ekonomilerin, gelişmekte olan piyasalarla karşılaştırıldığında, yapay zekadan kaynaklanan daha büyük risklerle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Gelişmiş ülkelerde işlerin yüzde 60’ının yapay zekadan etkilenebileceğini söyleyen Georgieva, “Yapay zeka aynı zamanda ülkelerdeki gelir ve servet eşitsizliğini de etkileyebilir. Gelir dilimleri arasında kutuplaşma görebiliriz, yapay zekadan yararlanabilen işçiler üretkenliklerinde ve ücretlerinde artış görürken geride kalamayanlar da olabilir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.