Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Uyardı: Avrupa’nın En Güçlü Ekonomisi Düşüşte!

IMF, Almanya’nın yakın gelecekteki büyüme ile enflasyon tahminlerini revize etti. Bu yıl için ülkenin ekonomik büyüme oranlarında düşüşe karşı uyardı.
IMF Uyardı: Avrupa’nın En Güçlü Ekonomisi Düşüşte!
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya ekonomisinin 2021 yılında elde ettiği yüzde 2,9’luk büyümenin ardından 2022’de oranın yüzde 1,2’ye düşebileceğini açıkladı.

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle her şeyin değiştiğini söyleyen IMF; enerji fiyatları ve enflasyonun yükseldiğini, tüketici güveninin düştüğünü ve Almanya’nın ihracatına yönelik dış taleplerin zayıfladığını belirtti.

Artan enerji ithalat fiyatlarının ve zayıf tüketici güveninin Alman ekonomisini etkileyeceğini söyleyen IMF; 2023 yılında büyümenin yüzde 0,8’e düşebileceğini kaydetti.

Haziran ayında Almanya tüketici fiyatları enflasyonunun yüzde 8,3’e ulaştığını hatırlatarak, enflasyonun yaklaşık beşte üçünün enerji fiyatlarına denk geldiğini söyledi. Yüksek enerji fiyatlarının dolaylı olarak diğer mal ve hizmetlere yayıldığını vurguladı.

Bu hafta açıklanan veriler, üretici enflasyonunda da rekor seviyeleri işaretledi. Almanya’nın Haziran ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri bir önceki aya göre yüzde 0,6, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32,7 artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Üretici fiyatlarındaki artışın temel nedeni diğer aylarda olduğu gibi enerji fiyat eğilimi olarak açıklandı.

IMF, bugünkü raporunda Almanya enflasyonunun 2023’te yüzde 4,8’e düşmeden önce 2022’de ortalama yüzde 7,7’ye çıkacağını öngördü. Önümüzdeki beş yılda ülke için enflasyon beklentileri, Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefine yakın kalmaya devam edeceği yönünde oldu.

Almanya’nın ekonomik görünümüne yönelik en büyük tehdidin, Rusya’nın Almanya’ya ve Avrupa’ya gaz ihracatını tamamen kesmesi olduğunu ekledi. IMF’nin analizine göre; bu kötü senaryoda ülkenin ekonomik faaliyetleri azaltıp, enflasyonu önemli miktarlarda artıracağına işaret etti.

Almanya Enerji Güvenliği için Ekonomiyi Yeşillendirmeli

Almanya’nın enerji güvenliğini güçlendirmesi için daha fazla çabaya ihtiyacı olduğunu düşünen IMF, acil durum planlarında Avrupa Birliği (AB) ile iş birliği yapması gerektiğini savundu.

Enerji güvenliğini artırma ihtiyacının, Almanya’nın fosil yakıtlara daha az bağımlı, daha temiz bir ekonomi kurması için fırsat sunduğunun altını çizdi. Yenilenebilir enerji gibi temiz teknolojilere özel yatırımlara yoğunlaşmak için acilen yeşil bir kamu yatırımı baskısına ihtiyaç olduğunu da bildirdi.

Diğer taraftan IMF, Almanya finans sektörünün şimdiye kadar zorlu koşulları iyi bir şekilde atlattığına değindi. Buna rağmen konut ve enerji piyasalarında güvenlik açığı olduğunu, banka karlarının uzun yıllardır düşük seyrettiğini bildirdi.

Bu duruma tedbir olarak, banka bilançolarında gelişen risklere karşı duyarlılığın izlenmesini ve gerektiğinde banka tamponlarının güçlendirilmesini önerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.