Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da ÜFE Haziran’da Rekordan Hafif Geriledi!

Almanya’nın Haziran ayı üretici enflasyonu açıklandı. ÜFE, Mayıs ayındaki rekora yakın kaldı. Detaylar haberde;
Almanya’da ÜFE Haziran’da Rekordan Hafif Geriledi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Haziran ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı. Üretici fiyatları Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32,7 artış gösterdi.

Mayıs ayında ÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,6, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 33,6 oranında artış göstermişti. Mayıs ayında geçen yıla göre 1949’dan bu yana en yüksek artış yaşanmıştı.

Almanya Üfe Rekora Yakın
KAYNAK: Destatis

Üretici fiyatlarındaki artışın temel nedeni geçen ayda olduğu gibi enerji fiyat eğilimi olarak açıklandı. Ayrıca ara mallarda yüzde 22,3, sermaye mallarında yüzde 7,4, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 10,5, ve dayanıksız tüketim mallarında yüzde 14,7 artış gerçekleşti..

Doğalgaz ve Elektrik Enerji Fiyatlarındaki Artışı Etkiledi

Destatis verilerine göre enerji fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 86,1 arttı. Geçen aya göre ise yüzde 1,6’lık artış gerçekleşti.

Enerji fiyatlarındaki bu yükselişi etkileyen iki ana neden doğalgaz ve elektrik olarak açıklandı. Doğalgaz geçen yılın aynı ayına göre yüzde 141,1, elektrik fiyatları yüzde 93,3 arttı.

GCM Yatırım Banner

Santraller doğalgaz için geçen yıla göre yüzde 227 daha fazla ödeme yaptı. Doğalgazın endüstriyel müşteriler için yüzde 182,6, perakendeciler için ise yüzde 159,5 daha pahalı olduğu saptandı.

Geçen aya göre karşılaştırma yapıldığında tüm müşteriler için doğalgaz yüzde 0,2 daha ucuz olduğu belirtildi. Söz konusu veride elektrik, yeniden dağıtıcılar için geçen yıla göre yüzde 164,9 ve sözleşmeli müşteriler için yüzde 88,8 daha pahalı olduğu açıklandı.

Toplu sözleşmeler imzalayan ticari tesisler için fiyatlar bir önceki yıla göre yüzde 16,1 yükseldi. Haziran ayında tüm müşteri grupları için elektrik fiyatları bir önceki aya göre yüzde 4,0 arttı.

Et ve Et Ürünlerindeki Fiyat Artışı Tüketim Mallarındaki Artışı Etkiledi

Destatis’in ÜFE verilerine göre tüketim malları fiyatları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,7 arttı. Geçen aya göre karşılaştırıldığında yüzde 0,7 artış gerçekleşti.

Raporda tereyağı fiyatlarındaki keskin yükseliş göz çarptı. Geçen yıla göre Haziran ayında yüzde 74,8’lik artış kaydedildi.

İşlenmemiş bitkisel yağların geçen yılın aynı ayına göre Haziran’da yüzde 60,7 oranında daha pahalı olduğu açıklandı. Geçen aya göre ise yüzde 1.1 daha ucuz oldu.

Kahvenin geçen yıla göre yüzde 31.8, süt ve süt ürünlerinin ise yüzde 27 daha pahalı olduğu belirtildi. Kümes hayvanları hariç etin, geçen yıla göre yüzde 19,1 daha pahalı, ancak bir önceki aya göre yüzde 4,3 daha ucuz olduğu saptandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.