Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya 73 Yıl Sonra Üretici Enflasyonunda Rekor Tazeledi

Almanya’nın Mayıs ayı üretici enflasyonu açıklandı. Avrupa'nın en büyük ekonomisinde, üretici fiyatlarında bir kez daha rekor seviye kaydedildi. Detaylar haberde;
Almanya 73 Yıl Sonra Üretici Enflasyonunda Rekor Tazeledi
HABER GİRİŞ

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Mayıs ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı.

Verilere göre, üretici fiyatları Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 33,6 artış gösterdi. Bu rakamla birlikte üretici enflasyonunda 1949’dan bu yana 2021 Mayıs ayına göre bir kez daha en yüksek artış görüldü.

Üretici fiyatlarında Aralık 2021’den bu yana her ay bir önceki yılın aynı ayına göre yeni rekor artışlar tazelendi. Artışların temel nedeninin ise enerji fiyat eğilimi olduğu kaydedildi.

Fiyat Artışlarının Sorumlusu Enerji Fiyatları

Almanya Mayıs ÜFE Verileri
KAYNAK: Destatis

İlk petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 yıllarından bu yana Almanya’da enflasyon Mayıs’ta yıllık rekor kırarak yüzde 7,9’a ulaştı. Enflasyondaki yüksek seyrin sorumlusu ise enerji ürünlerindeki fiyat artışları olarak görüldü.

Mayıs ayı ÜFE verilerinde de enerji fiyatlarına dikkat çekildi. Buna göre, Mayıs ayında enerji fiyatları geçen yılın aynı ayına göre ortalama yüzde 87,1 oranında arttı. Geçen ayla karşılaştırma yapıldığında bu artış yüzde 2,5 olarak belirlendi.

GCM Yatırım Banner

Enerjideki yıllık değişim oranının üzerindeki en büyük etkinin, Mayıs 2021’e göre yüzde 148,1’lik artışla dağıtımdaki doğal gaz olduğu belirtildi.

Santrallerin doğal gaz için geçen yıla göre yüzde 241,2 daha fazla ödeme yaptığı, doğal gazın perakendeciler için yüzde 168.3; endüstriyel müşteriler için yüzde 210.7 daha pahalı olduğu aktarıldı.

Nisan 2022 ile karşılaştırma yapıldığında, doğalgazın tüm müşteri gruplarında yüzde 2,5 daha pahalı hale geldiği açıklandı.

Elektrik Fiyatları Yüzde 90,4 Pahalandı

Destatis’in raporuna göre, Mayıs ayındaki elektrik fiyatlarının geçen yılın aynı ayından yüzde 90,4 daha yüksek olduğu aktarıldı. Yeniden dağıtıcılar için elektrik maliyeti bir yıl öncesine göre yüzde 165,2, özel sözleşmeli müşteriler için yüzde 83,2 artış gösterdi. Ticari ekipman fiyatları yüzde 16,8 yükseldi.

Petrol ürünlerinin geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 55,8 ve Nisan 2022’ye göre yüzde 2,5 daha pahalı olduğu görüldü. Motor yakıtları bir önceki yıla göre yüzde 49,4 arttı. Bu yılın Nisan ayıyla karşılaştırıldığında Mayıs’ta motorin fiyatları yüzde 6,5 olarak güncellendi.

Son güncellemeyle motorin fiyatları yüzde 0,5 artarken, hafif kalorifer yakıtı yüzde 0,5’lik düşüş gösterdi. Enerji hariç üretici fiyatları Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 arttı.

Tüketim Malları Bir Yılda Yüzde 14,7 Arttı

Destatis, enerjinin yanı sıra gıda fiyatlarındaki artışa da dikkat çekti. Tüketim mallarındaki fiyat artışının, esas olarak et ve et ürünlerindeki fiyat artışlarından kaynaklandığı bildirildi.

Rapora göre, Mayıs’ta tüketim mallarındaki fiyat artışı geçen aya göre yüzde 1,3, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,7 oldu. Gıda ürünleri geçen yıla göre yüzde 19,2 oranında pahalandı. Sığır eti bir önceki yıla göre yüzde 42,9, dayanıklı mal fiyatları yüzde yüzde 9,4 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.