Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Kriptolar Ana Akım Haline Geliyor ve Düzenlenmeli

IMF tarafından paylaşılan son rapor, kripto paraların niş varlıklardan ziyade ana akım yatırım araçları haline geldiğine işaret ediyor. Detaylar geliyor…
IMF: Kriptolar Ana Akım Haline Geliyor ve Düzenlenmeli
HABER GİRİŞ

Kripto paralar son dönemde küresel finans çevreleri tarafından daha fazla takip ediliyor. Uluslararası Para Fonu, (IMF) geçtiğimiz yıllardan bu yana kripto varlıkların “niş ürünler” olmaktan daha çok ana akım bir varlığa sahip olmaya geçtiğini bildirdi.

Kurum kriptoların daha kapsamlı bir şekilde düzenlenmesi ihtiyacının doğduğunu belirtti. Raporda kripto ihraç eden şirketlerin, borsaların ve hedge fonlarının son zamanlardaki başarısızlıkları nedeniyle, düzenleme baskısının arttığına yer verildi.

‘Düzenleyiciler Arasında Tutarsızlıklar Var’

Raporun yazarları Narain ve Moretti’ye göre kripto varlıklarına düzenleyici çerçeveler uygulamak, daha ciddi engeller arasında pazarın hızlı evrimini, izlemenin zorluğunu ve yasa koyucular arasında uygulanabilir becerilerin yokluğunu vurguladığı zorlu bir mücadeleyi gerektiriyor.

Yazarlar ayrıca çeşitli düzenleyiciler arasında kripto düzenlemesine ilişkin tutarsızlıklara dikkat çekti. Bazı düzenleyicilerin tüketicinin korunmasına, diğerleri güvenlik ve sağlamlığa veya finansal bütünlüğe öncelik verebileceği kaydedildi.

Geleneksel finansal düzenlemelerin kolayca kapsadığı madenciler, doğrulayıcılar, protokol geliştiricileri gibi bir dizi kripto aktörün olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Küresel bir düzenleyici çerçeve, pazarlara düzen getireceğini ve tüketici güvenini aşılamaya yardımcı olacağını belirten yazarlar, faydalı yeniliklerin devam etmesi için güvenli bir alan sağlanacağını ifade etti.

IMF son dönemde kripto varlıklara yönelik pek çok rapor paylaştı. Temmuz ayında yapılan açıklamada, kripto para piyasasında yaşanan çöküşün, geleneksel finansa etkisine değinilmişti. Açıklamada burada yaşanan büyük düşüşlerin, küresel finansal istikrar için bir endişe kaynağı olmadığına yer verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.