Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Kripto Çöküşünün Geleneksel Finansa Etkisini Değerlendirdi

IMF küresel piyasalardaki risklere dikkat çekerken, kriptoların bunu etkilemeyeceğini söyledi. Detaylar haberde...
IMF Kripto Çöküşünün Geleneksel Finansa Etkisini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin ve kripto paralar, geçen yılın son çeyreğinden bu yana büyük bir düşüş yaşadı. Bu durum dünyanın önde gelen finans kurumlarının da radarına girmiş durumda.

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto piyasasındaki çöküşlerin, küresel finansal istikrar için bir endişe olmadığını açıkladı.

IMF, Ukrayna savaşının etkisi ve devam eden COVID karantinalarının etkisi göz önüne alındığında, dünya ekonomisinin yüksek enflasyon ve yeni bir resesyon tarafından hırpalandığını söyledi. Rapora göre geleneksel bankalardan izole edilmiş kripto paralar, piyasalar için endişe verici görünmüyor.

Rapor, bazı düzenleyicileri gelişen piyasa üzerinde daha fazla kontrol uygulamaya istekli hale getiren terraUSD ve Three Arrows Capital fonunda yaşanan son çöküşlere rağmen geliyor.

IMF, kripto yatırımcıları için büyük kayıplara yol açan düşüşe atıfta bulunarak, “Daha geniş finansal sisteme yayılmalar şimdiye kadar sınırlı kaldı.” değerlendirmesini yaptı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Sistemik Risk Kurulu, Haziran ayında yayınladığı bir raporda, kriptonun artan popülaritesinin, daha geniş finansal piyasa tehditlerinin hızlı ve aniden ortaya çıkması anlamına gelebileceğini söylemişti.

Düzenleme Çağrısı Tekrarlandı

IMF sektörün daha fazla düzenlenmesi için çağrıda bulundu ve El Salvador’u yasal para birimi olarak Bitcoin kullanmayı bırakması konusunda uyardı.

Dünya çapındaki standart belirleyiciler, bankaların kripto pazarlarına nasıl gireceklerini belirlemek için çalışıyor. Basel Bankacılık Denetleme Komitesi, bankaların kripto rezervlerine dayalı borç verme kabiliyetini sınırlayacak yüksek bir sermaye gereksiniminin yanı sıra, Bitcoin varlıklarına bir üst sınır getirilmesini önerdi.

IMF geçtiğimiz aylarda, hükümetlerin kripto paralara doğrudan müdahale etmesi gerektiğini belirten bir açıklamada bulunmuştu.

Kripto para piyasası geçen yılın Kasım ayında 3 trilyon dolara kadar çıkmıştı. Geçen zaman içerisinde artan enflasyon ve merkez bankalarının sıkılaştırmaya yönelik adımları, kripto piyasasının 1 trilyon dolara kadar gerilemesine neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.