Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Hükümetler Kriptoya Doğrudan Müdahale Etmeli

IMF, Rusya’nın ekonomik yaptırımlardan kripto yoluyla kaçınması ihtimalinden endişe duyuyor. Detaylar geliyor...
IMF: Hükümetler Kriptoya Doğrudan Müdahale Etmeli
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu, (IMF) Rusya’nın Ukrayna savaşı sonrası ekonomik yaptırımlardan kaçınmasına dair endişe duyarken, hükümetlerin geleneksel varlıkların yanı sıra kripto üzerinde sermaye kontrolleri uygulama gücüne sahip olmalarını sağlamaları gerektiğini bildirdi.

IMF’nin bu isteği ATM’lerden nakit çekme veya dövize erişim konusundaki kısıtlamaların yanı sıra Bitcoin’e erişimin potansiyel olarak sınırlanabileceği anlamına geliyor.

IMF, Bitcoin gibi para birimleri resmi olarak finansal varlık sayılmasa bile, sermaye akışı yönetimi önlemlerine ilişkin yasalar ve düzenlemelerin, kripto varlıkları kapsayacak şekilde gözden geçirilmesini ve gerekirse değiştirilmesi gerektiğini bildiriyor.

IMF’de Rusya Endişesi

Kurum tarafından paylaşılan raporda, Ukrayna’daki savaşın, düzenleyicilerin yaptırımlar ve sermaye önlemlerini uygulama açısından karşılaştığı bazı zorlukları ön plana çıkardığı ve kripto tabanlı kaçakçılığın daha ​​yaygın hale geldiğine yer verildi.

IMF, kripto borsalarında büyük ruble transferleri ile yaptırımlardan kaçmak isteyenlere karşı uyarılarda bulunuyor. Kripto madenciliğinin gelişmekte olan ülkelere Bitcoin için enerji alışverişi yapma şansı sunduğunu belirten IMF, devletlerin yeteneklerinin olumsuz etkileneceğine dair endişelere dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

IMF Ekim ayında, yetersiz düzenlenmiş kriptonun istikrarsızlığa ve sahtekarlığa neden olabileceğine dair bir uyarı paylaşmıştı. Kurum daha sonrasında ise kripto paralar için küresel piyasa aktörlerine düzenleme çağrısında bulunmuştu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve pek çok merkez bankası başkanı, kripto paraların Rusya’ya uygulanan mali yaptırımlardan kaçmak için kullanıldığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın