Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Direktörü Hisselerde Daha Fazla Düşüş Tahminini Paylaştı

IMF Para ve Sermaye Piyasaları Direktörü, hisselerin yüzde 20 daha düşmesinin kesinlikle mümkün olduğunu söyledi. Finansal koşullarda sıkılaşma sürecek...
IMF Direktörü Hisselerde Daha Fazla Düşüş Tahminini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Hisselerde ayı piyasası sürerken IMF’den korkutan yorum geldi. Son raporunda en kötüsünün henüz gelmediği konusunda uyaran kuruluş, daha fazla düşüşe işaret etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Para ve Sermaye Piyasaları Direktörü Tobias Adrian, CNBC’ye yaptığı açıklamada JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un ABD hisse senetlerinin yüzde 20 daha düşebileceği yorumunun kesinlikle mümkün olduğunu söyledi.

Artan faiz oranlarının ve gelecekteki kazanç beklentilerinin mevcut piyasa gerilemesinde, şirket değerlemelerini aşağı çektiği yönündeki IMF araştırmasını öne sürdü.

Duyarlılık ve risk primlerinin şimdiye kadar iyi durumda olduğunu ve düzenli bir sıkılaştırmaya yol açtığını belirten Adrian, yatırımcı duyarlılığındaki bir değişikliğin ABD hisse senedi piyasaları için yüzde 20 daha aşağı yönlü olabileceğini aktardı.

Böylelikle ABD resesyon beklentisini paylaşan JPMorgan CEO’sunun S&P 500’ün yüzde 20 daha düşebileceği yorumuna katıldı. “Yüzde 20 rakamına gelince, kesinlikle mümkün. Bu bizim temel senaryomuz değil, ancak mümkün olan bir şey.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Adrian, IMF’nin temel senaryosu için belirli bir rakamı olmadığını, ancak finansal koşulların sıkılaşmaya devam ettiği, ekonomik aktivitenin yavaşladığı ve piyasaların baskı altında kalmaya devam ettiği bir durum olduğunu ekledi.

IMF yetkilisinin yorumları, hisselerde ayı piyasası için karamsar tahminler arasına eklendi. Satıcılı seyir, ABD Merkez Bankası’nın (FED) sıkılaşmasıyla yönlendiriliyor. Eylül’de faizi yine artırarak 2008’in başından bu yana en yüksek seviyeye çıkaran FED’in agresif duruşuna kısa vadede son vermesi beklenmiyor.

Yıl sonu için S&P 500 tahminini kısa süre önce revize eden Credit Suisse de yüksek faiz oranları gerekçe gösterdi. İsviçreli banka, yıl sonu hedefini yaklaşık yüzde 10 azaltarak 3,850 puana indirirken Citigroup 2022 hedefini yüzde 4 düşürerek 4,000 puan olarak belirledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.