Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Bu Kez Asya Ekonomileri için Uyardı! Gerekçe Yine Faiz

IMF, faizler yükselişi sürdürürken bunun, Asya'nın en büyük ekonomik zorlukları olacağı konusunda uyardı. Para birimleri için olumlu yorumu ise şaşırttı
IMF Bu Kez Asya Ekonomileri için Uyardı! Gerekçe Yine Faiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Bankası ile yıllık toplantılarına devam eden IMF’den karamsar yorumlar gelmeye devam ediyor. Son ekonomik tahminlerinde, en kötüsünün henüz gelmediğini söyleyerek 2023 için uyaran Uluslararası Para Fonu (IMF), şimdi de Asya’ya yönelik kasvetli yorumuyla gündeme geldi.

IMF Asya ve Pasifik Dairesi Başkan Yardımcısı Anne-Marie Gulde, CNBC’ye verdiği demeçte Asya’nın en büyük ekonomik zorluklarının, faiz oranları yükselmeye devam ettikçe artan borç ve sermaye kaçışı olacağını söyledi.

Asya’da borç seviyelerinin arttığını belirten Gulde, halihazırda gerçekleşen yükselişleri açıkladı.

İlk olarak özel sektör borcunun küresel mali krizden bu yana arttığını, ardından Covid sonrasında kamu sektörü borcundaki sıçramayı anımsattı. “Dolayısıyla küresel faiz oranlarını hareket ettiren her şey Asya ekonomileri için ek rüzgarlar yaratıyor” dedi.

Sermaye akışlarının artarak en son taper tantrum ( FED’in varlık alımlarını azaltacağını açıklamasının ardından yatırımcıların piyasalara verdiği tepki) dönemindeki seviyelere ulaştığını belirtti.

2013’teki taper tantrum, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın tahvilleri hızla satarak niceliksel genişlemeyi kolaylaştırma planlarına tepki göstermesi ve fiyatların düşmesine neden olmasıyla ortaya çıktı.

GCM Yatırım Banner

IMF, Asya’daki birçok ülkede borç sıkıntısının yaygın olduğu ve para birimlerinin daha güçlü bir ABD doları karşısında değer kaybedenlerin daha derin bir yaşam maliyeti krizi yaşayabileceği konusunda uyardı.

Kısa süre önce Economist Intelligence Unit (EIU), IMF ile benzer şekilde son gelişmelere atıfla Asya para birimlerinde kayıpların durmasının mümkün görünmediğini tahmin etmişti. Fakat IMF’den Gulde, tahminlerinin yukarı yönlü tarafı olduğunu da dile getirdi.

Direktöre göre Japonya ve Hong Kong gibi birçok Asya ekonomisi dışa açıldıkça, artan mobilitenin ekonomik aktivite üretecek ve bu durum, olası bir yavaşlamayı durdurabilir. Ayrıca bölgedeki para birimlerinin değer kaybetmesinin Asya ekonomileri için daha yüksek ihracat anlamına gelebileceğini de ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.