Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanı’ndan Zayıf Büyüme ve İnatçı Enflasyon Vurgusu

Georgiava, katıldığı toplantıda krizlerle ve enflasyonla mücadelenin daha karmaşık hale geldiğini söyledi. İşte detaylar;
IMF Başkanı’ndan Zayıf Büyüme ve İnatçı Enflasyon Vurgusu
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) – Dünya Bankası Bahar Toplantıları çerçevesinde düzenlenen toplantıda konuşan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomiyi ve riskleri değerlendirdi. Georgiava, dünya ekonomisinin şoklara karşı dayanıklı olduğunu fakat inatçı enflasyonla baş edemediğini ifade etti.

Başkan, uzun süreli zayıf büyüme beklentisinin kaygıları artırdığını belirterek jeo-ekonomik ayrışmanın ticaret ve sermaye akışlarını etkilediğini aktardı. Bu durumun aşağı yönlü riskleri artırdığını vurguladı.

“Daha Karmaşık Hale Geldi”

Georgieva, enflasyonla mücadelenin ve finansal istikrarın korunmasının son dönemde bankacılık sektöründe yaşanan krizlerle daha da karmaşık hale geldiğini dile getirdi.

Özellikle düşük gelirli ülkelerin yüksek borç nedeniyle kırılgan olduğuna vurgu yaptı ve kişi başına düşen gelir artışı yavaşladıkça bu ülkelerin diğerlerine yetişmelerinin daha da zorlaştığını kaydetti.

Bu ortamda küresel politika gündeminin sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme için hem kısa hem de orta vadeli süreçte beklentileri tekrar tesis etme yoluna odaklanılması gerektiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Fiyat İstikrarı Tekrar Sağlanmalı”

Güçlü büyümeye dönüşün fiyat istikrarının sağlanmasına bağlı olduğunu söyleyen Georgiava, merkez bankaları, düzenleyiciler ve denetçilerle çalışarak istikrar risklerinin ele alınması gerektiğini ifade etti.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlarla ya da ticari gayrimenkul gibi sektörlerde gizli kalan risklerin incelenmesi ve ihtiyatlı olunması gerektiğini vurguladı.

“Zayıf Büyüme Tahminleri Endişe Verici”

Başkan, küresel ekonomik görünümü ele alarak resesyondan korktuklarını, bu aşamada sert düşüşten kaçınan dar bir yolda yürüneceğini öngördüklerini söyledi.

Bu yıl için yüzde 2,8 olan küresel ekonomik büyüme tahmininin dünyanın her yerindeki işletmelere ve insanlara fırsatlar sağlamak için yetersiz olduğunu dile getirdi. En endişe verici durumun uzun süreli zayıf büyüme beklentisi olduğunu paylaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın