Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlaç Şirketleri Radara Girdi! O Şirketlere Soruşturma Başlatıldı

Rekabet Kurumu, çoğunluğu ilaç sektöründe faaliyet göstermekte olan bazı şirketler hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Detaylar haberin devamında;
İlaç Şirketleri Radara Girdi! O Şirketlere Soruşturma Başlatıldı
HABER GİRİŞ

Piyasalarda rekabetin sağlanması ve korunmasını amaçlayan Rekabet Kurumu, bu kez ağırlığı ilaç sektörü teşebbüslerinden oluşan bazı şirketler hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

19 Şirket Hakkında Rekabet Soruşturması Başlatıldı

Rekabet Kurumu internet sitesinden duyurulan gelişmeye göre soruşturma, ilaç sektöründe ve diğer bazı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Açıklamada, hakkında soruşturma başlatılan 19 şirketin isimleri de paylaşıldı.

Rekabet Kurumu İlaç Şirketlerine Soruşturma Tweeti
Kaynak: X / @RekabetKurumu

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, AbbVie Tıbbi İlaçlar Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, AstraZeneca İlaç Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Bausch & Lomb Sağlık ve Optik Ürünleri Ticaret Anonim Şirketi, Bayer Türk Kimya Sanayii Limited Şirketi, GlaxoSmithKline İlaçları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve İlko İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi gibi teşebbüslerin yer aldığı listenin devamı şöyle:

Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Liba Laboratuarları Anonim Şirketi, Menarini Sağlık ve İlaç Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Merck İlaç Ecza ve Kimya Ticaret Anonim Şirketi, Merck Sharp Dohme İlaçları Limited Şirketi, Michael Page International Nem İstihdam Danışmanlığı Limited Şirketi, Panasonic Elektronik Satış Anonim Şirketi, Pfizer PFE İlaçları Anonim Şirketi, Sanofi İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, SIFI İlaç Anonim Şirketi, World Medicine İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi.

GCM Yatırım Banner

Bu şirketler hakkında soruşturma açılmasına, 09.112023 tarih ve 23-53/1004-M sayı ile karar verildiği ifade edildi.

Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamaların, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ilgili kanunu ihlal ettikleri, kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamayacağı da belirtildi.

Beton Şirketlerine de Soruşturma Açılmıştı

Rekabet Kurumu, bir önceki hafta yaptığı açıklamada, Aydın ilinde hazır beton üretimi ile satışı alanında faaliyet gösteren çok sayıda şirket hakkında soruşturma açıldığını duyurmuştu.

Söz konusu ihlaller, ortak hareketle fiyat belirlemek, bölge/müşteri paylaşımı yapılması ve yeniden satıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemesi olarak sıralanmıştı. Listede, Borsa İstanbul’da BTCIM koduyla işlem gören Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.’nin iştirakleri arasında yer alan Batıbeton Sanayi A.Ş. de bulunuyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın