Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlaç Fiyatlandırmasındaki Euro Kuruna Zam Yapıldı

İlaç fiyatlandırmasında kullanılan euro kuruna zam yapıldığına ilişkin karar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Detaylar haberin içerisinde;
İlaç Fiyatlandırmasındaki Euro Kuruna Zam Yapıldı
HABER GİRİŞ

Seçimlerin ardından Türkiye’de uygulanacak yeni ekonomi modeli kapsamında, Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında da düzenleme yapıldı. Vergi oran artışlarının ilaca yansımasına yönelik eczacılardan tepkiler gelirken bugünkü Resmi Gazete’de Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar yayımlandı.

Söz konusu karar kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 euro değeri Temmuz 2023’te yüzde 30,5 oranında yükseltildi.

Böylece tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanan değer 14,0387 lira olarak belirlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle karara geçici dokuzuncu madde eklenerek, şu ifadelere yer verildi;

“Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk lirası cinsinden 1 euro değeri, 2023 yılı Temmuz ayında yüzde 30,5 oranında artırılarak 14, 0387 lira olarak belirlenmiştir.”

Bahsi geçen karardaki artışla, fiyat korumalı ürünlerdeki barem değerinin 48,41 lira, diğer ürünlerde ise barem değerinin 25,30 lira olduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Dönemsel euro değeri güncellenmesi kararı ile geçici 7’nci madde kapsamında uygulanan 4 liraya kadar olan artışların dikkate alınmayacağına işaret edildi.

Güncelleme sonrasında uygulanacak olan 4 liraya kadar olan artışların, Türk Lirası (TL) değerinde değişiklik yapılmadan ürünlerin depocuya satış fiyatları üzerine ekleneceği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan kararın 24 Temmuz’da yürürlüğe gireceği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.