Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İklim Krizi için Korkutan Uyarı: Tarımda Kayıp Büyük Olabilir

Yapılan araştırmalar başlıca küresel sorunlardan biri olan iklim krizine dair tehlikenin arttığını gösteriyor.
İklim Krizi için Korkutan Uyarı: Tarımda Kayıp Büyük Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde yaşanan küresel ısınma ve beraberinde getirdiği iklim değişiklikleri, pek çok farklı alan için risk oluşturuyor. Araştırmalar kötüye gidişatın sürmesi halinde, tarım sektöründe verimliliğin azalacağını ortaya koyuyor.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Özertan, iklim krizi gerçeğine değinerek, tarımın Türkiye’deki geleceğine değindi ve korkutan açıklamalarda bulundu.

Özertan iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin önümüzdeki yıllarda daha fazla hissedileceğinin altını çizdi ve tahıllar, fındık, kayısı ve üzüm gibi Türkiye’nin başlıca tarım ürünlerinde yüksek oranlarda verimlilik düşüşü yaşanabileceği konusunda uyardı.

Uzman isim vakit kaybetmeden eylem planı hazırlanmasını ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtiyor.

Daha önce konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma olan TÜSİAD Tarım ve Gıda 2020 Sürdürülebilir Büyüme Bağlamında Tarım ve Gıda Sektörünün Analizi Raporu‘na atıfta bulunan Özertan, 2050 yılına kadar olan süreçte, Türkiye’deki belli başlı tarım ürünlerine ciddi verimlilik kayıpları yaşanabileceğini düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

En Çok Kayıp Bu Ürünlerde Olacak

En Çok Kayıp Bu Ürünlerde Olacak

Özertan’a göre en çok kayıp yaşanacak ürünler arasında fındık, üzüm ve kayısıda olacak. Üzüm özelinde yüzde 20’lik verim kaybı yaşanmasını bekleyen öğretim üyesi, fındıkta yüzde 10 kayısıda ise yüzde 40’lara varan kayıplar yaşanacağını kaydetti.

Buğday ve arpa gibi tarım ürünlerinde ise bölgesel olarak yüzde 20 ila 50 aralığında verimlilik kayıpları yaşanacağı tahmin ediliyor. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde Türkiye’yi ve dünyayı zor günler beklediğini ifade eden Özertan, önlem alınması çağrısında bulundu.

Türkiye Dünyanın Önde Gelen Tarım Üreticilerinden

Türkiye Dünyanın Önde Gelen Tarım Üreticilerinden

Prof Dr. Gökhan Özertan, Türkiye’nin tarım üretimi bazında dünya sıralamasında ilk 10’da olduğunu belirtti ve gelecekte büyük sorunlar yaşanmaması adına, eylem değişikliği planının hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Resmi kurumların bu duruma dair bazı araştırmaları olduğuna değinen Özertan, daha kapsamlı çalışmalar yapılması ve eyleme geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan araştırmada, sıcaklık artışlarının verimlilik üzerindeki olumsuz etkiye dikkat çekiliyor. Rapora göre her 1 derecelik sıcaklık artışlarında, gıda fiyatlarında yüzde 85’e varan yükselişler görülebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.